Oglasi - Advertisement

Jod je jedan od elemenata koji nije ključan za pravilan rast i razvoj biljke ali pomaže kod zaštite paradajza. Jod se pokazao kao izuzetno koristan za uzgoj paradajza. Paradajz inače ima specifične potrebe kada je rije o ishrani izaštiti gdje se dobro pokazao jod. Iako joda ima u zemljištu ali u malim tragovima to nije odovljno pa je potrebno dodati kada doe vrijeme razvoja paradajza. Pored toga, jod djeluje i kao prirodni dezinficijens, pa se koristi i u preventivne svrhe protiv bolesti koje često pogađaju paradajz.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Postoje dva osnovna načina kako se paradajzu može dodavati jod:

Tokom uzgoja rasada još u ranoj fazi rasta, kada biljke nisu izložene velikim spoljnim uticajima, može se primijeniti slab rastvor joda radi jačanja sadnica. Nakon presađivanja kada paradajz već počinje da formira cvjetove, tada je dodatna suplementacija jodom posebno korisna, jer doprinosi većem broju cvjetova i formiranju zdravijih plodova. Za pravljenje rastvora potrebna je veoma mala količina joda. Na 10 litara vode dodaju se samo 3 kapi povidon joda. Ovom mješavinom se dobija blagi rastvor koji se koristi za zalivanje. Svakoj biljci pa tako i paradajzu se daje po jedan litar ovog rastvora. Važno je ne pretjerivati, jer prekomjerne količine joda mogu izazvati stres kod biljke i imati suprotan efekat.

Upotrebom joda biljke postaju otpornije i bujnije ali i povećanju brojeva i plodova. Jod doprinosi oprašivanju i formiranju većem broju plodova. Pored svega toga jod djeluje kao prirodni fungicid tj da se spriječava razvoj truleži korijena i plodova paradajza. Jedan od najzanimljivijih recepata u baštenskoj praksi uključuje kombinaciju joda i mlijeka. Ovaj rastvor koristi se za preventivnu zaštitu paradajza, ali i drugih biljaka kao što su krastavci, paprike i krompir. Glavni cilj ovakvog tretmana je suzbijanje gljivičnih oboljenja poput pepelnice i plamenjače, naročito nakon perioda obilnih padavina.

U litar mlijeka je potrebno dodati 30 kapi joda. Zatim je potrebno sve dobro promiješati i razblažiti sa 9 litara vode. Ovako dobijeni rastvor koristi se za prskanje biljaka nakon zalaska sunca, jer direktno sunce može izazvati opekotine na listovima. Mlijeko u rastvoru ne služi samo kao nosač, već i kao dodatni zaštitni sloj na biljkama.

Prije samog korištenja potrebno je da izvršite probu na jednoj biljci kako bi ste vidjeli kako biljka djeluje na rastvor. Ukoliko primjetite da nema nikakvih negativnih rekacija nastavite da koristite jod. Tretman se ne preporučuje da prskate u najtopilijem dijelu dana nego ujutru rano. Ako želite možete i kasno naveče kada su temeprature niske.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!