Želite li obline cvijetove muškatli onda ih trebate zaljevati sa rižnom vodom. Rižina voda je poznata kao prirodno i učinkovito sredstvo za jačanje i poticanje rasta biljaka, uključujući i muškatle . Ona sadrži škrob i hranjive tvari koje potiču mikrobiološku aktivnost u tlu i time poboljšavaju apsorpciju hranjivih tvari kod biljke. Evo kako pripremiti rižinu vodu za muškatle:
RECEPT ZA RIŽINU VODU ZA MUŠKATLE
Biti će vam potreba samo 2 sastojka koja sigurno imate već u svojoj kući a to su:
- šolja obične bijele riže
- 3 do 4 šolje vode
NAČIN PRIPREME RIŽINE VODE ZA ZALJEVANJE JE SLJEDEĆI:

Kao prvo da napomenemo jer je ovo veoma važno, rižu ne ispirite kako se kod nas kaže ne perite i još jedn astavr je jako bitna da riža nije začinjena. Znači nemojte dodavati nikakve sastojke u rižu. Kada smo to riješili idemo sa potpukom pripreme. U zdjelu stavite rižu i prelijte sa vodom sobne temperature. Miješajte vodu i rižu oko 2 minuta dok se voda ne zamuti. Ostavite još par minuta da riža odstoji i voda je spreman za korištećenje. Sa ovom vodom zaljevate muškatle jendom sedmično.
Veoma važna napomena jeste da riža ne smije sadržavati nikakve začine. Ne preoručuje se prčesto zaljevanje biljka kako ne bi došlo do prekomijerne vlage i truljenja korijena biljke. Ukoliko primjetite da biljka veoma brzo buja a ne daje cvijetove to je znak da imapreviše dušnika pa se preporučuje da rižinu vodu razrijedite sa običnom ostojalom vodom. Ukoliko želite fermentisanu rižinu vodu potrebno je pustiti da riža proključa uv odi a zatim procijediti. Rižinu vodu je potrebno ostaviti da odstoji 2 sana na sobnoj temepraturi. A da bi ste znali da je počela fermentisati zantćete po tome što dobije lago kiselkast miris. Ovaku rižinuvodu koristote u omjeru 1:1 sa obično vodom, a to znali 100 mililitara rižine vode na 100 mililitara obične vode sobne temeprature.
Pored zaljevanja evo još par korisnih trikova da vaše muškatle obilno i bujno cvijetaju.
Muškatlama je jako bitna položaj na kojem se nalaze. Pošto muškatle vole sunce potrrudite se da ih stavite na mjesto gdje imaju sunca a to su najčešće južni ili jugozapadni balkon ili prozor. Muškatle trebaju arem 6 sati dnevno sunca kako bi cvijetale. Muškalte zaljevajte 1 do 2 puta sedmično. Zemlja sa vrha treba da bude suha u dubinu od 2 cm prije sljedećeg zaljevanja. Muškatle je najbolje zaljevati ujutru dok je zemlja još hladna jer ukoliko zaljevate navečer možete spržiti korijenje iz razloga jer korijen biljke se zagrije na suncu i može doći do oštećenja korijena. Muškatle se zaljevaju direktno na dorijen nikako ih ne treba zaljevati po listovima i cvatu.
Muškatlama jepotrebno redovno otklanjati osušene cvijetove i listove jer na taj način podstičee stavranja novih listova i cvijetova. Sa prstima ili makazama za cvijete otklonite čitavu satbiljku na kojoj se nalazio cvijet. Muškatlama je jako bitno da imaju drenažu jer ne vole stajaću vodu. Drenažu možete postići sa malo šljunka na dnu saksije. Pred prvu jesenju hladnoću, unesi ih u hladniju, svijetlu prostoriju (10–15°C). Smanji zalijevanje i orezuj – u proljeće će se ponovno razbuktati.