Paradajz je neizostavni ido svakog vrta i jednojeod najpoznatijih sastojaka za pripremu raznih vrsta jela. Svi znamo koju radost u nama budi kada ugledamo plodove našeg rada i truda u vrtu. Da bi došlodo razvoja ploda potrebno je malo se i potruditi. U trenutku kada presadnice paradajza dostignu odgovarajuću veličinu i čvrstinu, prelazi se na proces presađivanja na stalnu poziciju. Ova faza uzgoja je presudna, jer svaka greška može usporiti rast biljke ili znatno smanjiti broj plodova. Važno je znati da paradajz ima specifične potrebe i navike koje se moraju poštovati kako bi se maksimalno iskoristio njegov potencijal.

Jedan od najvažnijih savjeta koje vrtlari redovno dijele jeste praksa dubokog sađenja. Mnogima ova tehnika može izgledati neobično, pa čak i pogrešno, jer podrazumijeva da se biljka zakopa znatno dublje nego što se to radi sa drugim vrstama povrća – do samih donjih listova.
Kada se rasad sadi, preporučuje se uklanjanje donjih listova i zatrpavanje stabljike sve do prvih gornjih listova. Ovaj korak ne treba preskakati ni u kojem slučaju, jer upravo on čini temelj snažne biljke. Pardajaz je biljka koja voli sunce pa se potrdite da ga posadite na mjesto koje je osunčano većinu dana tj da je osunčano barem od 6 do 8sai dnevno. Plodno, dobro drenirano tlo bogato organskom materijom daje najbolje rezultate. Iako paradajz ne voli puno vodu to jeste da plavi u vodi ravnomjerna vlažnost zemljišta je ključna. Previše vode ili suša mogu uzrokovati truljenje plodova i slab rast. Periodično dodavanje prirodnog đubriva ili komposta poboljšava zdravlje biljke i podstiče cvjetanje i plodonošenje.
Kako biljka raste i stasa u veliku biljku potrebneo je oigurati oslnac paradajaz u vidu kolia ili mreže koja će držti biljku uspravno i na taj načn da bi plodovi ostali čisti i zaštićeni od vlage s tla.Potreno je kidati nove izdanke. Ovo su bočni izdanci koji se formiraju između glavnog stabla i grana, i često crpe snagu bez da daju plod. Njihovim uklanjanjem, biljka se fokusira na rast glavnog stabla i plodonosnih grana.
Zdravlje biljke je drugi važan aspekt uzgoja. U današnje vrijeme, zbog promjena klime i pojave raznih bolesti, paradajz je teže održati zdravim tokom cijele sezone. Stoga, preventivne mjere kao što su dobra ventilacija između biljaka, zalivanje ujutru umjesto uveče i izbjegavanje kvašenja listova pri zalivanju, doprinose očuvanju zdravlja biljke.
Takođe, rotacija kultura – sadnja paradajza na različitim mjestima iz godine u godinu – pomaže u prevenciji nakupljanja bolesti u zemljištu. Prateće biljke poput bosiljka, luka i nevena mogu dodatno pomoći u zaštiti od štetočina.