Oglasi - Advertisement

Jako popularna biljka poznata kao ZZ biljka ili Zamioculcas odlikuje se jako privlacnim i sjajnim liscem a pored toga jednostavno se i uzgaja. Prilicno je otporna i nije zahtjevna a pravilna njega je kljucna za ocuvanje.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Zamioculcas je biljka koja potječe iz tropskih krajeva, a može narasti do visine od jednog metra. Njeni listovi su tamnozeleni, sjajni i dugi do 10 cm, a stabljike su mesnate, što joj omogućuje da zadrži vodu. Biljka je postala sve popularnija tijekom 20. i 21. stoljeća, zahvaljujući svojoj otpornosti i estetici.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ovo je nekoliko kljucnih savjeta za uzgoj Zamioculkasa:

1. Zalijevanje: Zamioculcas ne treba čestu hidrataciju. Ova biljka može izdržati bez zalijevanja čak 2-3 mjeseca, zahvaljujući sposobnosti skladištenja vode u svojim listovima. Međutim, važno je osigurati dobru drenažu, pa se preporučuje stavljanje ekspandirane gline na dno posude.

2. Temperatura i propuh: Biljka je osjetljiva na nagle promjene temperature i propuh. Preporučuje se kupovina Zamioculkasa u toplijim mjesecima kako bi se izbjeglo opadanje lišća uslijed izlaganja hladnoći.

3. Svjetlost: Ova biljka najbolje uspijeva u zasjenjenim ili djelomično zasjenjenim prostorima. Ne smije se izlagati direktnoj sunčevoj svjetlosti, ali joj je potrebna određena količina prirodne svjetlosti da bi se održao zdrav rast.

4. Presađivanje: Mlađe biljke trebalo bi presađivati svake godine, dok starije biljke mogu podnijeti presađivanje svake 2-3 godine. Važno je koristiti posude s dobrom drenažom i plodni, propusni supstrat, poput zemlje za palme.

5. Optimalno zalijevanje: Zalijevanje se preporučuje kada se tlo osuši. Prekomjerno zalijevanje može dovesti do truljenja korijena i žutljenja lišća, što su znakovi da se nešto loše događa.

Pored svog jednostavnog uzgoja postoje uobičajene greške koje treba izbjegavati. Prva od njih je korištenje prevelikih posuda bez drenažnog sloja, što može dovesti do loše cirkulacije vode i gnojiva. Također, Zamioculcas nije prikladan za vanjske prostore, poput terasa i balkona, jer nije otporan na niske temperature. Ukoliko temperature padnu ispod 5 °C, biljka može biti ozbiljno oštećena.

Žutilo lišća može ukazivati na nekoliko problema, uključujući:

– Prekomjerno zalijevanje
– Nedovoljnu sunčevu svjetlost
– Neodgovarajuću veličinu lonca
– Neodgovarajući pH tla

Osim što pravilno zalijevate, bitno je da se suzdržite od zalijevanja lišća kako biste izbjegli mrlje. Ako primijetite da se lišće naborava ili postaje smeđe, to može biti znak da je biljka preplavljena vodom. U tom slučaju, premjestite biljku u svježi supstrat kako biste joj omogućili oporavak.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!