Da li ste nali da možete imati monštvo polodova povrća bez zaljevanja, okopavanja ili djubrenja.Taj proces se naziva inteligentno baštovanstvo i u daljnem tekstu ćete saznati na koji način funkcioniše. Mwtode rada se zasnivaju na kvalitetnom izboru sadnog materijala i prirodnom uzgoju. Sjeme ttreba da bude otporno i izbarne bogate sorte povrća i korištećenj uskih gredica da bi se očuvala plodnost zemiljišta.

Gredice formitate na način da budu široke oko 80 centimetara a razdvojene jedna od druge barem po jedan metar. Na ovaj način se postiže dobar balans između pristupa biljci i očuvanja zemljišta koje se ne gazi i ne zbijanja. U prvoj polovini maja počinje priprema – tada se na površinu gredica nanosi sloj organskog otpada kao što je lišće, pokošena trava al samo ručno košena nikako košena kosačicom na benzin ili granje koje je već u fazi raspada.
Nakon što se sloj organske mase pažljivo rasporedi, preko njega se dodaje oko pet centimetara zemlje. Ceo sloj se potom obilno zaliva, kako bi se stvorili idealni uslovi za kišne gliste, koje svojim prisustvom dodatno poboljšavaju strukturu i plodnost tla. Tako pripremljena gredica se ostavlja da “odmara” do početka leta. Tada se u nju seju kulture kao što su pasulj, grašak ili boranija.
Tlo za sanju je potrebno pripremiti barem 2 mjeseca prije početka sadnje jer će zemlja taj način proći kroz ciklus smrzavanja i otapanja, što dodatno omekšava tlo i povećava njegovu sposobnost da zadrži vlagu. Uprkos minimalnoj intervenciji, ovaj sistem uspeva da eliminiše i bolesti koje najčešće napadaju povrtarske biljke. Tajna leži u jednostavnom, ali efikasnom postupku: svake večeri biljke se prekrivaju najlonom. Ova zaštita sprečava kondenzaciju jutarnje rose, koja često stvara idealne uslove za razvoj gljivica i drugih patogena. Posebno osetljive biljke, kao što su paradajz, krastavac, paprika, luk i krompir, imaju velike koristi od ove prakse.
Još jedan ključni element ovog sistema jeste korišćenje malča. Umesto komplikovanih i često skupih rešenja, koristi se obična pokošena trava. U avgustu se priprema nova gredica tako što se na nju postavlja više slojeva trave, a zatim se sve prekrije slojem zemlje. Ovakva baza omogućava sadnju tokom kasne zime i odlična je osnova za biljke poput krompira a to ćete uraditi da ćete tokom ljeta trvu koju pokosite raspoređivati po zemljištu te zagrnuti sa jednim slojem zemlje. Kada je zima prošla i proljeće počelo malč maknite sa zemljišta da i se tlo zagrijalo i kada se tlo zagrije vratite malč na mjesto i počnite saditi.
Ova jednostavna, ali veoma promišljena metoda omogućava minimalan fizički rad, a maksimalno iskorišćava prirodne procese. Umesto neprekidnog kopanja, zalivanja, đubrenja i tretiranja pesticidima, ovakav pristup koristi ono što priroda već sama pruža: ciklus organske razgradnje, pomoć korisnih organizama i zaštitu bilja putem jednostavnih barijera.