Da li ste znali da siutka koja nastaje procesom osirenja mlijeka je jako zdrava i ima brojen benefite za ljudsko zadravlje. Nakon što se mlijeko podvrgne procesu sirenja, ono se razdvaja na dvije komponente: krutu tvar poznatu kao skuta, i tekućinu koja se naziva sirutka. Sirutka se koristi u različitim oblicima i za različite namjene, od prehrambenih dodataka do tradicionalnih ljekovitih svojstava. Sirutka je bogata vrijednim nutrijentima, među kojima su proteini koji igraju ključnu ulogu u mnogim biološkim procesima. Proteini sirutke posjeduju posebna svojstva koja im omogućuju da pomažu u smanjenju tjelesne težine, poboljšavaju gustoću kostiju, potiču probavu, a čak se preporučuju osobama koje boluju od dijabetesa tipa 2. Osim toga, sirutka je poznata po svojim povoljnim učincima na zdravlje, a mnoga istraživanja potvrđuju njezine pozitivne učinke na ljudski organizam.

Kada je riječ o konzumaciji sirutke, važno je razumjeti preporučene količine, s obzirom na različite ciljeve koji se žele postići. Stručnjaci sugeriraju da bi optimalna količina sirutke bila oko pola litre dnevno, a najbolji trenutak za unos je ujutro, na prazan želudac. Za osobe koje se bave sportom ili redovito vježbaju, savjetuje se konzumacija sirutke neposredno nakon treninga, jer tada može imati najbolje učinke na obnovu mišića i ukupnu energiju ali trea uzet u obzir da se ne preporučuje konzumacija sirutke osobama koje imaju problema sa bubrezima iz razloga jer siirutks sadrži mnogo proteina koji mogu dodatno opteretiti bubrege.
Iako sirutka može imati značajan pozitivan učinak na zdravlje pluća, potrebno je napomenuti da njezini učinci nisu dovoljni za liječenje ozbiljnih bolesti pluća. Na primjer, studije pokazuju da konzumacija sirutke tijekom šest tjedana može ublažiti simptome respiratornih problema, ali nije pokazala značajan utjecaj na funkciju pluća ili kvalitetu života kod osoba koje pate od kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB). Stoga, iako sirutka može doprinijeti čišćenju pluća, ona nije zamjena za medicinsku terapiju kod ozbiljnijih plućnih bolesti. Sirutka se također koristi za svoje antialergijske osobine. Naime, osobe koje su alergične na kravlje mlijeko često se suočavaju s problemima vezanim uz protein kazein koji se nalazi u ovom mlijeku. S obzirom na to da kozje mlijeko ima manju koncentraciju ovog proteina, sirutka može biti bolja opcija za osobe koje pate od alergija ili intolerancije na kravlje mlijeko.
Na kraju, kao i svaki dodatak prehrani, važno je pridržavati se preporučenih smjernica i ne pretjerivati s unosom sirutke. Preporučeni maksimalni period konzumacije ne bi trebao biti duži od dva tjedna, osim ako je drugačije preporučeno od strane stručnjaka. Također, uvijek je dobro konzultirati se s liječnikom prije nego što se odlučimo na dugotrajnu konzumaciju bilo kojeg prehrambenog dodatka, uključujući sirutku, kako bi se izbjegli potencijalni rizici za zdravlje.