Mozda niste nali ali mušmula, uzgaja se u Europi već tisućljećima i često se cijepi na dunju i krušku. Ovo drvo može doseći visinu od sedam metara i cvjeta krajem travnja. Plodovi mušmule beru se u jesen, ponekad čak i nakon prvih mrazeva, a svježe ubrane su tvrde i trebaju nekoliko tjedana da postanu mekane.
Mušmula se koristi za izradu marmelada, likera i rakija, koje narodni lijekovi smatraju korisnima za poboljšanje vida, rad jetre i bubrega, te povećanje broja krvnih zrnaca. Također, koristi se za ublažavanje bolova u leđima i koljenima, liječenje vrtoglavice, proljeva, oralnih infekcija, pa čak i impotencije.
Nezreli plodovi mušmule pomažu u zaustavljanju krvarenja desni i sprječavaju nastanak afti, dok potiču rad žlijezda slinovnica i želuca, što je korisno za starije osobe. Mušmula je bogata taninima, vitaminom C, pektinom, smolom, te jabučnom, limunskom i vinskom kiselinom, što joj daje značajne zdravstvene prednosti. Sjemenke mušmule, kada se namoče u vodi, oslobađaju terapeutska svojstva i mogu se koristiti kao oblog za liječenje kožnih ozljeda.
Za pripremu čaja, nasjeckajte jednu žlicu svježe mušmule i pomiješajte je s dva decilitra vruće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji sat vremena prije nego što procijedite. Pijte dvije šalice čaja dnevno i ispirite usta više puta dnevno.
Mušmule se najlakše konzumiraju kada ih prerežete i žlicom izdubite unutrašnjost, nakon što ih dobro operete. Prekomjerna konzumacija može izazvati proljev zbog teže probavljivosti. Da bi se produžio rok trajanja, mušmule treba čuvati na hladnom.
Za izradu marmelade operite i nasjeckajte meke mušmule, stavite ih u lonac s dovoljno vode da budu potopljene i pirjajte na laganoj vatri tri sata. Nakon kuhanja, procijedite smjesu kroz deblju krpu i ostavite da odstoji preko noći, izbjegavajući pritiskanje sadržaja kako bi marmelada ostala bistra.
Mušmula se može čuvati i kao sušeni plodovi, koji zadržavaju svoja ljekovita svojstva i mogu se koristiti za pripremu čajeva ili dodataka jelima tijekom cijele godine.
Kada pripremate marmeladu, važno je ne preskočiti fazu procijeđivanja kroz krpu, jer to pomaže u dobivanju glatke i bistre teksture.
Iako mušmule mogu biti korisne za zdravlje, preporučuje se konzumirati ih umjereno zbog njihove teže probavljivosti i potencijalnog rizika od proljeva.
Mušmula se također koristi u kozmetičkim preparatima zbog svojih astringentnih svojstava, koja pomažu u toniranju i zatezanju kože.S obzirom na to da su mušmule sezonski plod, najbolje je iskoristiti ih u vrijeme berbe i pripremiti razne proizvode kao što su džemovi i kompot za dugotrajno uživanje.