U svakoj basti biljke imaju neke svoje posebne potrebe koje im omogucavaju da fino rastu i cvjetaju a kada im ti uslovi ne budu ispunjeni oni pocinju pokazivati svoje slabosti. Listovi pocnu mijenjati boju,sporije rastu a cvjetanje prestaje.
Mnogi misle da se to desava zbog loseg vremena ili nedostatka vode a cesto zna biti do nedostatka magnezija u zemlji.
Ovo je jedan od kljucnih minerala za zdravlje biljke a njegov nedostatak direktno utice na razvoj.

Magnezijum je osnovni element u formiranju hlorofila – zelenog pigmenta odgovornog za proces fotosinteze. Bez dovoljne količine hlorofila, biljke ne mogu efikasno pretvarati sunčevu svjetlost u energiju. Posljedica toga je vidljivo žućenje listova, slabiji rast i potpuni izostanak cvjetova kod inače bujnih biljnih vrsta poput ruža, hortenzija i geranija.
Uzrok izostanka cvjetanja može biti i u drugim faktorima, poput:
– nedostatka direktne ili indirektne sunčeve svjetlosti,
– nepravilnog režima zalijevanja,
– neodgovarajuće temperature zraka,
– siromašnog tla koje ne osigurava sve potrebne hranjive tvari.
Ali kada se otkrije da biljkama fali magnezijum, rješenje je vrlo jednostavno, brzo i prirodno. U nastavku ćemo razmotriti kako svaka od spomenutih biljaka – ruže, hortenzije i geranije – reagira na nedostatak ovog minerala i kako im možemo pomoći da ponovo zasjaju u punom cvatu.
Ruže:
Ruze su kraljice vrta, poznate po svojoj raskošnosti i bogatom simbolizmu. Jednostavna mješavina od jedne kašike magnezijuma u 10 litara vode, kojom se biljka zalije sa otprilike 2 litra tečnosti, često je dovoljna da podstakne ruže na ponovno bujno cvjetanje.
Hortenzije:
su poznate po svojoj nježnoj ljepoti i voluminoznim cvjetnim kuglama koje dolaze u raznim bojama. Za razliku od ruža, one ne podnose direktno sunce. Da bi se biljke povratile, koristi se isti pristup – mješavina magnezijuma u vodi, redovno zalijevanje i pravilna pozicija u vrtu.
Nacin pripreme ovog prirodnog rastvora je jednostavan:
Isjeckajte koru jedne ili dvije banane na manje komade. Onda ih stavite u pola litre vode.
Ostavite da odstoji preko noći. Naredni dan, procijedite smjesu i po potrebi razblažite s još malo vode.Koristite ovu tekućinu za zalijevanje biljaka svake sedmice.
Ova metoda ne samo da obogaćuje tlo magnezijumom, već istovremeno smanjuje količinu otpada i koristi prirodne resurse koji bi inače završili u smeću.