Farbanje jaja za Uskrs je tradicija koja se praktikuje širom sveta, a crvena boja se često smatra simbolom života, plodnosti i vaskrsenja. Ovaj običaj ima duboko ukorenjeno značenje, a svaka crvena jaja koja se farbaju na Veliki petak predstavljaju krv Isusa Hrista. Međutim, osim religijskog značaja, farbanje jaja postalo je i zabavan porodični ritual koji unosi posebnu atmosferu u domove. Da biste postigli savršeno crvenu boju na jajima, potrebno je pratiti nekoliko koraka koji će vam pomoći da boja bude postojana i intenzivna.
Evo šta će vam biit potrebno za farbanje jaja:
12 smeđih jaja – Smeđa jaja se često biraju zbog njihove tamnije ljuske, što doprinosi bogatijoj i dubljoj boji.
4 šolje vode – Voda je osnovni sastojak koji je potrebno prokuvati zajedno sa jajima.
šolja sirćeta – Sirće pomaže u fiksiranju boje i osigurava da boja traje duže na jajima.
pakovanje crvene boje za jaja – Ako koristite komercijalnu boju, ovaj paketić je dovoljno za dobivanje lepe crvene nijanse.
Kap ulja – Ulje je dodatni korak koji će vašim jajima dati prelep sjaj i zaštitu od brzog izblednjivanja boje.
Evo načina kako se boje jaja:

Pre nego što započnete farbanje, obavezno operite jaja. Stavite ih u posudu s toplom vodom i sapunom i temeljno ih isperite pod mlazom vode. Ovaj korak je vrlo važan jer čišćenje jaja uklanja eventualne prljavštine ili masti sa površine, što omogućava bolju prionljivost boje. Nakon toga, jaja pažljivo osušite pomoću krpe ili papirnog ubrusa. Sada prelazimo na pripremu boje. Ako želite koristiti komercijalnu boju, jednostavno pratite uputstva sa pakovanja i postupite u skladu s tim. Ako pak preferirate prirodne boje, možete koristiti sok od cvekle, crveno voće poput trešanja ili jagoda, ili čak crveni kupus. Ako se odlučite za prirodne boje, one će pružiti nešto blažu i manje intenzivnu crvenu, ali će svakako doneti poseban, prirodni izgled vašim jajima.
U šerpi sipajte 4 šolje vode i stavite je na šporet da provri. Kada voda počne da ključa, dodajte jaja i šolju sirćeta. Sirće je važno jer pomaže u fiksiranju boje na ljusci jajeta. Smanjite vatru na srednju i pokrijte šerpu. Kuvanje traje oko 15 minuta, dovoljno da jaja budu potpuno skuvana, ali nemojte ih prekuvati, jer bi se u suprotnom mogli polomiti pri daljem rukovanju. Nakon što su jaja skuvana, pažljivo ih prebacite u posudu sa ledenom vodom. Ovaj korak je ključan jer brzinski hladni udar pomaže u zaustavljanju procesa kuvanja i olakšava kasniji rad s jajima. Ostavite jaja u ledenoj vodi oko 5 do 10 minuta, dok se potpuno ne ohlade.
U međuvremenu, pripremite boju. U šolju sipajte crvenu boju za jaja i dodajte malo tekućine u kojoj su se jaja kuvala. Ova voda može sadržavati sitne tragove boje, pa je preporučljivo koristiti je jer može dodatno doprineti jačoj nijansi crvene. Dobro promešajte boju u vodi i vratite je u šerpu. Kada je boja spremna, koristite kašiku ili klešta kako biste pažljivo uronili svako jaje u tečnost. Pokušajte da jaja ne dodirujete direktno golim rukama, kako biste izbegli mogućnost da se opečete ili da boja dođe na vaše ruke.
Ostavite jaja u boji oko 5 do 10 minuta. Ako želite da boja bude dublja i intenzivnija, možete ih ostaviti duže. Imajte na umu da će se boja usmeriti prema tome koliko dugo jaja ostavite u boji. Kada jaja postignu željeni intenzitet boje, izvadite ih iz boje i pažljivo ih stavite na rešetku ili papirnu podlogu. Ostavite ih da se osuše. Pokušajte ih ne dirati dok se potpuno ne osuše, jer bi to moglo oštetiti boju ili izazvati njeno otpadanje.
Nakon što su jaja potpuno suva, možete ih dodatno polirati kako biste im dali lep, prirodni sjaj. Uzmite malu količinu biljnog ulja, stavite ga na vatu i lagano premažite svako jaje. Ovaj korak nije obavezan, ali će vašim jajima dodati lep finiš i pomoći da boja duže traje.