Neredovno tuširanje dovodi do neadekvatne higijene tijela što može uzrkoavti mnogo problema na koži. Slučajno sam naletila na video u kojem se prikazuje na koji način i na koje djelove tijela treba obratiti pažnju tokom tuširanja. Tuširanje spada po svakodnevnu rutinu svake osobe koja vodi računa o higijei ali jeste li sigurni da pravilno izvodite taj ritual. Dr. Karan Raj, stručnjak za osobnu higijenu, redovito raspravlja o raznim mitovima i zanemarenim zdravstvenim pitanjima. Njegova istraživanja otkrivaju zanimljive činjenice o ljudskom tijelu i nude preporuke za pravilnu njegu. Jedna od najčešće zanemarenih područja je pupak, koji se često ne čisti pravilno. Iako se radi o malom dijelu tijela, pupak može postati središte nakupljanja bakterija, mrtvih stanica kože i drugih nečistoća.

Jedna od ključnih poruka doktora jeste da nije dovoljno održavanje higijene ukoliko ispirate pupak samo sa vodom. Oštri predmeti nikako se ne smiju koristiti za čišćenje tog osjetljivog područja, jer mogu izazvati ozljede ili infekcije. Umjesto toga, preporučuje se upotreba vate koja omogućuje temeljito čišćenje. Također, pravilno sušenje pupka je ključno, budući da topli i vlažni uvjeti mogu potaknuti rast gljivica, što može uzrokovati iritacije i neugodne mirise. Postupak čišćenja pupka uključuje nanošenje male količine maslinovog ili kokosovog ulja, koje se ostavlja da djeluje 10 do 15 minuta, a zatim se ispire sapunom i vodom. Ova rutina je osobito važna za one koji se bave fizičkom aktivnošću, jer se znojenje može dodatno pogoršati nakupljanje nečistoća.

Također, liječnici upozoravaju na prečesto tuširanje. Iako se tijekom vrućih dana može činiti privlačnim tuširati se više puta dnevno, dermatologinja Mary Stephenson naglašava da to može negativno utjecati na zdravlje kože. Preporučuje se da se tuširanje obavlja svaka dva do tri dana, ovisno o tipu kože, dobi i razini fizičke aktivnosti. Tuširanje je, u usporedbi s kupanjem, ekološki prihvatljivija opcija, jer troši manje vode. Idealno trajanje tuširanja je između pet i sedam minuta, dok prekomjerno tuširanje može dovesti do oštećenja prirodnih ulja kože, što rezultira suhoćom i iritacijama. Važno je slušati vlastito tijelo i prilagoditi učestalost tuširanja prema osobnim potrebama, posebno nakon intenzivnog fizičkog napora.

Kroz ovaj tečaj, sudionici će steći dragocjena znanja koja će im pomoći da unaprijede svoje higijenske navike, čime će poboljšati svoje cjelokupno zdravlje. Ove informacije ne samo da će utjecati na njihovu svakodnevicu, već će ih potaknuti da shvate važnost pravilne brige o tijelu i higijeni.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here