Jod se može korsiti pored medicinske svrhe i u poljoprivredi. Pored toga što u medicinskim svrhma ubija bakterije i gljivice na sličan način regauje i na povrće. Jod povrće štiti od raznih vrsta oboljenja kao što su gljvice koje upropaste biljku, razne vrste virusa koje mogu zahvatiti biljku ali i spirjčiti truljenje biljke.Neke od najčešćih bolesti na koje jod djeluje uključuju plamenjaču, pepelnicu, trulež korijena i sivu trulež.
Plemenjača može uništiti cijeli urod rajčice ako se ne prepozna i ne tretira na vrijeme. Prvi znakovi uključuju tamne mrlje na listovima koje se brzo šire. Kako bi se spriječila pojava plamenjače nakon presađivanja biljaka, koristi se posebna otopina:
- 9 litara vode
- litra sirutke
- 2 mililiatra joda (5% koncentracije)

Sve sastojek pomiješajte u jednu zdjelu. Nakon što ste pomiješali pripremljnei rastvor prebacite u ocu sa raspršivačem.Prskanje ovom mješavinom preporučuje se 12 do 14 dana nakon presađivanja, a zatim se treba ponavljati svakih 10 do 12 dana kako bi se osigurala dugoročna zaštita. U slučaju da se bolest ipak pojavi, važno je odmah ukloniti oštećene dijelove biljke i nastaviti tretmane svakih 5 dana kako bi se bolest suzbila.
Pepelnica je još jedna česta gljivična bolest koja zahvaća lisnate dijelove biljaka. Iako se razvija relativno sporo, može ozbiljno oslabiti biljku i smanjiti njen urod. Prepoznaje se po bijelom, brašnastom sloju na listovima.
Sastojci koji su potrebni su sljedeći:
- 9 litara vode
- litra sirutke
- mililitara joda
Sve sastojke pomiješajte a zatim prebacite u bovu sa rasprišivačem.Ova mješavina se nanosi na zahvaćene biljke svakih 5 do 7 dana. Redovitim tretiranjem moguće je potpuno ukloniti bolest i spriječiti njezino ponovno pojavljivanje. Iskusni vrtlari savjetuju da se otopina koristi i preventivno – čak i kad nema simptoma – svakih 10 do 12 dana, osobito na krastavcima, jer produžuje period plodonošenja biljaka.
U uvjetima visoke vlažnosti i topline, krastavci su često pogođeni truležom korijena. Kako bi se to spriječilo, koristi se jednostavna otopina:
- 10 litara vode
- mililitara joda
Vodu pomiješajte sa jodom a zatim primjenite na sljedeći način. Na svaku biljku krastavca primjenjuje se po litra ove otopine, direktno na tlo oko korijena. Kod tikvica se doza joda može povećati do 5 ml na 10 litara vode, ovisno o stupnju osjetljivosti biljke.
Siva trulež je posebno štetna u vlažnim uvjetima i često uništava cvjetove i plodove jagoda. Prevencija igra ključnu ulogu. Prije početka cvatnje, jagode i tlo oko njih treba temeljito natopiti otopinom od:
- 10 litara vode
- mililitar joda
Vodu i jod pomiješajte u kanti. Zalijte tlo oko jagode kako bi ste sačuvali kvalitet poloda. Tretman se ponavlja dva puta, u razmaku od 5 do 7 dana prije početka cvatnje, čime se značajno povećava otpornost biljaka i smanjuje mogućnost zaraze.