Mlijeko je jako korisno, ne samo kao hrana već i kao bogat izvor esencijalnih vitamina i minerala, zbog čega se često koristi u baštovanstvu. Evo nekoliko načina kako možete koristiti mlijeko u svom vrtu.
Kao đubrivo:
Zbog toga sto ima visok nivo kalcija, mlijeko je odlično prirodno đubrivo za biljke sklone truljenju poput tikvica, paradajza i paprike. Preporučuje se korištenje hladnog punomasnog mlijeka jer sadrži više hranjivih tvari. Za pripremu mliječnog đubriva, pomiješajte jednake dijelove mlijeka i vode, dobro promućkajte i koristite za zalijevanje biljaka. Mlijeko se također može koristiti kao folijarno đubrivo koje pospješuje rast većih listova i plodova.
Protiv štetnika:
Mlijeko može poslužiti kao sprej protiv grinja, lisnih uši i drugih štetnika. Neki istraživači tvrde da ovi insekti ne mogu probaviti šećere u mlijeku, što ih ubija. Razrijeđeno punomasno mlijeko s vodom pokazalo se kao najučinkovitije.
Protiv gljivica i plijesni:
Mlijeko može pomoći u prevenciji gljivica i plijesni na biljkama. Napravite sprej od razrijeđenog mlijeka i poprskajte po listovima biljaka. Također se može koristiti za borbu protiv biljnih bolesti.
Poboljšanje kvaliteta tla:
Mlijeko poboljšava kvalitet tla omogućavajući biljkama da apsorbiraju vitamine i minerale. Također, može se koristiti za sterilizaciju baštenskog alata – potopite alat u mlijeko kako biste spriječili rđu i izvršili sterilizaciju.
Zaključak:
Korištenje mlijeka kao prirodnog sredstva za održavanje vrta treba biti s oprezom i u pravilnim proporcijama kako bi se izbjegli neželjeni efekti. Redovna upotreba mlijeka može pomoći zdravom rastu biljaka i očuvanju vrta.
BONUS ČLANAK:
Recept za pitu koji često koristim, naučen od bake…
Sastojci:
– 2 šolje vode
– 2 jaja
– 1 žumance za mazanje
– 1 zličica soli
– 5,5 zličica brašna
– 125 gr. putera ili margarina
– 200 gr. sira
POSTUPAK PRIPREME:
Prvo pripremate tijesto tako sto pomiješajte vodu i jaja u zdjeli, pa postepeno dodajte prosijano brašno i sol. Mijesite dok tijesto ne postane glatko i prestane se lijepiti za ruke.
Podijelite tijesto na dva dijela i svaki razvaljajte u tanku koru. Premažite omekšali puter ili margarin po površini i preklopite tijesto kao kovertu. Ponovite postupak, nanoseći puter između svakog pregiba, dok ne dobijete kompaktan pravougaonik. Ohladite tijesto u frižideru sat vremena.
Priprema punjenja:
Razvaljajte tijesto u veliki pravougaonik i isecite na kvadrate. Izmrvite sir i stavite ga na sredinu svakog kvadrata.
Zapečatite ivice kvadrata čvrsto pritiskajući. Peciva stavite u pleh obložen papirom za pečenje.
Pečenje:
Umutite žumance i premažite svako pecivo da dobije zlatnu boju. Pecite u prethodno zagrijanoj rerni na 200 stepeni 20-25 minuta ili dok ne porumene.
Posluživanje:
Uživajte u toplim pecivima i prepuštite se njihovoj neodoljivoj aromi. Uživajte u svakom hrskavom zalogaju sira uz svoje omiljeno piće.