Jeste li znali da ljuska luka može poslužit kao organsko đubrivo. IAko često ljuska od luka završi kao otpad ona u sebi sadrži mnoštvo hranjivih tvari. Sadržaj ljuske luka sadrži mnoštvo hranjivi materija koje mogu unaprijediti zdravlje biljke. Kada razmišljamo o prirodnim izvorima hranjivih tvari za biljke, ljuske luka se izdvajaju kao svestran i lako dostupan resurs. Unatoč tome što ne sadrže azot u velikim količinama, kao neka druga organska gnojiva, bogate su raznim mineralima koji igraju vitalnu ulogu u razvoju biljaka.

Kalij, kalcij, magneziji i sumpor su među najzastupljenim elementima u ljusci luka. Kalij pomaže u pravilnom rastu i razvoju biljke, jačanju satbla i otpornosti biljke. Kalciji pomaže biljci na taj način da smanji rizik od deformacije biljke. Magneziji j jedan od najvažnijih elemenata jer je središnji elemenat molekule hlorofila tj. neizostavan je za fotosintezu dok sumpor pomaže u jačanju imuniteta biljke ali i odličan je elemenat koji tjera insekte koji bi mogli ugroziti biljku.
Evo na koji način možete iskoristiti ljusku luka kao gnojivo.
Za sobne biljke:
ljuska od 3 glavice luka
litra vode
NAČIN PRIPREME:U plastičnu posudu stavite ljusku luka i potopite sa vodom. Ostavite da odstoji 24 sata a zatim procijedite. Dobijeni rastvor se korsiti za zaljevanje sobnih biljki ali samo jednom sedmično jer daje energiju biljkama u rastu.
Drugi način:
Ljusku luka je potrebno usitniti kako bi se lakše razgradila. Ukoliko imate ostatke voća, povrća ili suhog lišća pomiješajte sa usitnjenom ljuskom luka. KAko bi ste ubrzali proces kompost izmiješajte na svaka 3 dana. Nakon nekog vremena kompost se razgradio a zatim je spreman za korištenje. Malu količinu kompost sipajte u gredice oko biljaka.
Treći način:
Malčiranje
Ljuske luka je potrebno osušiti i rasporedii ravnomjerno oko baze biljaka. Potrudite se da sloj ne bude previše debeo kako se ne bi zadržavala vlaga prekomejrna oko biljke. Nakon nekog vremena ljuske će se razgraditi i obogatiti tlo oko biljke. Osim što djeluje kao hranjivo sredstvo, ovaj pristup dodatno smanjuje rast korova i štiti tlo od isušivanja.