POTREBNI SASTOJCI:
1. 1 kilogram mekog bijelog brašna
2. Malo soli
3. Jedno jaje
4. Pola litre tople vode

POSTUPAK PRIPREME:
Prvo prosijte brasno u neku vecu posudu kako bi se oslobodile moguće grudice i osigurao ravnomjerni sastav tijesta. Prosejavanje je bitno jer poboljšava kvalitetu tijesta, čineći ga lakšim i prozračnijim. Brašno treba biti na sobnoj temperaturi, jer hladno brašno može utjecati na teksturu tijesta.
Kada ga prosijete napravite malu rupu u sredini brašna. Ovo je klasičan način za pripremu tijesta, jer omogućuje lakše dodavanje drugih sastojaka. U jamicu dodajte malo soli, a zatim razbijte jedno jaje. Sol će tijestu dati potrebnu ravnotežu okusa, dok jaje pomaže u povezivanju svih sastojaka i daje tijestu bolju strukturu.
Onda pocnite postepeno dodavati toplu vodu. Vodite računa da to bude samo pola litre, a u procesu dodavanja vode bitno je da sve radite ručno. Ulijevajte vodu lijevom rukom u jamicu s brašnom dok desnom rukom počnete miješati smjesu. Ovaj postupak miješanja treba biti pažljiv i spor, kako bi se svi sastojci dobro povezali. Za razliku od korištenja vilice ili pjenjače, miješanje prstima osigurava da se svi sastojci ravnomjerno upiju u brašno.
Da bi tijesto postalo fino i elasticno morate nastaviti s miješenjem. S vremenom će smjesa početi uzimati oblik tijesta. Postepeno ćete primijetiti da su svi sastojci sjedinjeni, a ostatak brašna počinje obavijati smjesu, čineći je čvrstijom i ujednačenijom. Ovo je trenutak kada prestajete dodavati vodu i počinjete mijesiti tijesto rukama.
Tijesto treba dobro izraditi, pa će biti potrebno nekoliko minuta intenzivnog mijesenja. Kako bi se osigurala dobra konzistencija, možete izvaditi tijesto iz zdjele i premjestiti ga na radnu površinu. Mijesiti ga trebate oko 10 minuta, povremeno dodajući malu količinu brašna ispod tijesta ako je potrebno. Iako će tijesto postati mekano i elastično, važno je ne pretjerivati s brašnom kako bi tijesto ostalo fleksibilno, a ne previše suho i teško.
Kroz ovaj proces, cilj je postići tijesto koje nije ljepljivo, ali koje je i dalje dovoljno mekano i podatno za daljnju obradu. Tijesto ne smije biti previše čvrsto, jer bi to otežalo formiranje i savijanje jufki kasnije. Ako primijetite da tijesto postaje previše tvrdo, slobodno ga još malo mijesite, dodajući tek malo brašna po potrebi.
Nakon što ste završili s miješenjem, potrebno je odmjeriti količinu tijesta koja će vam biti potrebna za pripremu pita. Za veliku tepsiju promjera 50 cm, trebat će vam otprilike tri jufke tijesta. Prilagodite količinu ovisno o veličini tepsije ili vrsti pite koju želite pripremiti.