Muškatle su sastavni dio svakog doma koji voli cvijeće. Da bi ste razmnoživi aše mškatle potrebno je stavrno malo a na ovaj način ne morate kupovati sadnice nego ih sami razmožite od već postojećih muškatli kako bi vas dom, blakon ili terasa izgledali fenomenalno. Jedan posebno zanimljiv i prirodan način za razmnožavanje pelargonija jeste korištenje banane kao medija za ukorjenjivanje. Ova metoda, iako jednostavna, pokazala se kao veoma učinkovita. Idealna je za one koji žele izbjeći upotrebu komercijalnih hormona za ukorjenjivanje i radije se oslanjaju na snagu prirode.
Za razmožavanje muškatla biti će vam potrebans ljedeći pribor i materijal:
- jedna banana
- plastična boca
- reznice pelargonije
- zemlja za cvijeće
POSTUPAK PRIPREME JE SLJEDEĆI:

Od muškatle koje već imate potrebno je izabrati par čvrstih i zdravih grana koje ćete koristiti za razmnožavanje. Od odsječenih reznica ćete ukloniti listove sa dna reznica a potrudite se da vam pri vrhu ostane barem 3 lista. Rez napravite pod blagim uglom kako bi ste povećai površinu koja će doći u kontakt sa vlagom kako bi se što lakse stimulisao razvoj korijena.
Cijelu bananu zajedno sa korom isjecite na kolutove debljine oko 1 do 1,5 cm. U središnji dio svakog koluta pažljivo se zabode po jedna pripremljena reznica pelargonije. Banana ovdje služi kao prirodan izvor hranjivih tvari, naročito kalija, koji ima važnu ulogu u razvoju korijenskog sistema biljaka. Sljedeći korak je sadnja u zemlju. Pripremljeni lonac se napuni zemljom, a u sredini se napravi udubljenje dovoljno duboko da se u njega smjesti kolut banane s reznicom. Kolut se postavlja tako da prerezana strana ide prema dolje, zatim se pažljivo prekrije zemljom, vodeći računa da se ne pritisne previše kako ne bi došlo do oštećenja krhkog spoja.
Kako bi se osigurala optimalna mikroklima za ukorjenjivanje, koristi se improvizirani mini staklenik. Vrh plastične boce se odreže, a preostali dio se postavi preko posađene reznice. Time se stvara zatvoren prostor u kojem se vlaga zadržava duže, što dodatno pogoduje formiranju korijena. Povremeno je potrebno otvoriti bocu radi provjetravanja i, ako je tlo suho, dodati malo vode – ali uvijek s oprezom kako se ne bi izazvalo truljenje.
U prosjeku, nakon otprilike tri mjeseca, rezultati postaju vidljivi. Nova biljka razvija stabilnu stabljiku, zdrave listove i često već tada pokazuje prve pupoljke. Ovaj proces, iako zahtijeva strpljenje, nagrađuje vrtlara ne samo novom biljkom, već i osjećajem zadovoljstva zbog postignutog rezultata kroz prirodan i kreativan pristup.