Oglasi - Advertisement

Fikus je popularna i vrlo otporna sobna biljka koja može da raste u različitim uslovima, ali da bi bio zdrav i lep, potrebno je pružiti mu adekvatnu negu. Fikus obuhvata mnoge vrste biljaka, među kojima su najpoznatiji fikus Benjamin, fikus ginseng ,fikus lyrata i mnogi drugi. Svaka vrsta može imati specifične zahteve, ali osnovne smernice za negu fikusa su uglavnom slične.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa


Evo kako da uzgojite fikus: Prvi korak je odabrati vrstu fikusa koja najbolje odgovara vašim uslovima u prostoru. Na primer, fikus Benjamin je vrlo popularan zbog svoje dekorativnosti, dok fikus ginseng ima prepoznatljiv izgled sa debljim stabljikama koje podsećaju na drvo. Fikus je biljka koja voli da ima dovoljno prostora za rast korena, ali nije preterano zahtevna u pogledu veličine saksije. Idealna veličina saksije je takva da između korena i ivica saksije ostane nekoliko centimetara praznog prostora. Fikus voli rast u dobro dreniranoj zemlji. Možete koristiti kvalitetnu zemlju za sobne biljke ili mešavinu peska, komposta i malo perlitnog tla koje poboljšava drenažu. Prvo na dno saksije stavite sloj drenaže (sitni šljunak, kamenčići ili ekspandirana glina) kako bi se sprečilo zadržavanje viška vode koji može dovesti do truljenja korena. Zatim, postavite fikus u saksiju i dodajte zemlju oko korena, pažljivo je pritisnite.

Fikus je biljka koja voli toplinu i svetlost, ali bez direktnog izlaganja suncu koje može izazvati opekotine na listovima. Fikus voli srednje do jako svetlo, ali treba izbegavati direktnu sunčevu svetlost, koja može izazvati opekotine na listovima. Ako imate ficus Benjamin, pokušajte da ga postavite blizu prozora, ali ne na direktnom suncu. Biljke koje su predugo izložene tamnijim uslovima mogu početi da gube lišće. Fikus najbolje raste u toplim uslovima. Idealna temperatura za ovu biljku je između 18-24°C. Takođe, izbegavajte nagle promene temperature i propuh koji može negativno uticati na biljku. Fikus voli srednju do visoku vlažnost. Ako je vazduh u vašem domu vrlo suv, posebno tokom zime, možete povremeno prskati listove biljke vodom ili koristiti ovlaživač vazduha. Vlaženje lišća je korisno za biljku, ali izbegavajte prekomerno zalivanje ili vlaženje korena, što može izazvati truljenje.

Zalivanje fikusa je ključni faktor u njegovoj nezi, ali je važno ne preterivati sa vodom, jer prekomerno zalivanje može dovesti do truljenja korena. Učestalost zalivanja zavisi od temperature i vlažnosti u prostoriji. U letnjim mesecima, kada je biljka aktivnija, zalivanje treba biti češće, dok u zimskoj sezoni treba da se zaliva ređe. Zalivajte biljku kada je gornji sloj zemlje suvlji na dodir, ali budite pažljivi da ne preterujete. Fikus ne voli da stoji u vodi, pa obavezno ispražnite višak vode iz podmetača nakon zalivanja. Fikus se može orezivati da bi se održao u željenom obliku i podstakao rast novih izdanaka. Pravilnim orezivanjem možete oblikovati biljku u željeni oblik ili joj pomoći da raste u visinu ili širinu.

– Obavezno koristite oštre, čiste makaze ili nož da biste izbegli oštećenje biljke.
– Orezivanje se obično vrši u proleće ili leto, kada je biljka u fazi aktivnog rasta. Skraćivanje vrhova može podstaknuti rast bočnih izdanaka, čineći biljku bujnijom.
– Ako primetite da biljka izgleda previše “razgorelo” i da gubi donje listove, možete je orezati da bi dobila lepši oblik.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!