POTREBNI SASTOJCI:
– 4 crvene paprike
– 4 zrela paradajza
– 1 velika glavica crnog luka
– 3 čena belog luka
– 2 zlice ulja (maslinovog ili suncokretovog)
– 1 zličica šećera
– 1 zličica soli (ili po ukusu)
– 1/2 zličice crnog bibera
– 1/2 zličice mljevenog kvasca
– 2 zličice vinskog sirćeta ili limunovog soka
– Po želji, malo peršuna ili majčine dušice za dodatni ukus
POSTUPAK PRIPREME:
Prvo paprike i paradajze operite i stavite na pleh za pečenje. Pecite u vec zagrijanoj rerni na 200 stupnjeva oko pola sata, ili dok kožica paprika i paradajza ne postane crna i naborana.
Poslije pečenja, stavite paprike i paradajze u plastičnu vrećicu ili pokrijte folijom i ostavite da se hlade 10-15 minuta. Ovo će pomoći da se lakše skine kora.
Ogulite pečene paprike i paradajze, skinite seme i stabljike, pa ih isecite na manje komade.
U tiganju zagrijte ulje na srednjoj temperaturi. Dodajte sitno iseckan crni luk i pržite ga dok ne postane zlatno smeđi i mekan. Dodajte sitno iseckan beli luk i pržite još minut, pazeći da ne zagori.
U tiganj dodajte pečene paprike i paradajze, šećer, so, biber i mljeveni kvasac. Sve dobro izmešajte i kuvajte na srednjoj vatri oko 15-20 minuta, povremeno mešajući.
Na kraju, dodajte vinsko sirće ili limunov sok i promešajte. Kuvajte još 5 minuta da se svi ukusi sjedine.
Ukoliko volite glatku teksturu, možete koristiti štapni mikser ili blender da sve dobro sjedinite u pastu. Ako više volite komadiće, možete preskočiti ovu fazu.
Pinđur prebacite u sterilizovane tegle dok je još topao. Zatvorite ih poklopcima i ostavite da se ohlade na sobnoj temperaturi. Čuvati u hladnjaku i konzumirati unutar 2-3 nedelje.
Pinđur je sjajan kao prilog uz pečena jela, sveže hlebove ili kao deo različitih obroka. Uživajte u domaćem pinđuru!
Dodatnih pet savjeta:
1. * Odabir paprika i paradajza: * Birajte zrele i čvrste paprike i paradajze za najbolji ukus. Crvene paprike su najčešće korišćene, ali možete koristiti i mešavinu boja za bogatiji izgled i ukus.
2. * Priprema povrća: * Da biste olakšali ljuštenje paprika, možete ih peći na roštilju ili u rerni dok ne postanu crne i naborane. Ako koristite pećnicu, pecite ih na mreži ili plehu sa papirom za pečenje. Možete dodati i malo soli i ulja na povrće pre pečenja za dodatni ukus.
3. * Dodavanje začina: * Eksperimentišite sa začinima prema svom ukusu. Osim osnovnih začina kao što su so i biber, možete dodati malo mljevenog kvasca, suve majčine dušice, ljute paprike ili čak malo crvenog papra za dodatni sloj ukusa.
4. * Konzistentnost: * Ako želite da vaš pinđur bude glatkiji, nakon što se svi sastojci skuvaju, koristite štapni mikser ili blender da sve sjedinite. Ako preferirate komadiće, pažljivo miješajte kako biste očuvali delove povrća.
5. * Cuvanje i konzerviranje: * Ako želite da pinđur duže potraje, možete ga konzervirati. Prebacite vrući pinđur u sterilizovane tegle dok je još topao, odmah zatvorite poklopcima i obavezno sterilizujte tegle. Ovo će vam pomoći da pinđur zadrži svežinu i kvalitet tokom dužeg perioda.