Oglasi - Advertisement

Isekti su najranosvrsnije životinje na planeti, ali samo mali broj njih može izazvati zdravstvene probleme kod ljudi. To mogu biti prenosioci raznih bolesti, poput komaraca, muha, ušiju i krpelja, ili izazivači alergijskih reakcija, kao što su pčele, ose i stršljeni. Kao i kod mnogih drugih bolesti, ključno je prevenciju staviti ispred liječenja.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Prevencija se obično provodi primjenom repelenata na tijelo kako bi se insekti odbili te primjenom odgovarajućih mjera opreza u prirodi, kao što su izbjegavanje jakih parfema, izbjegavanje konzumiranja slatkih i obojenih pića, sočnog voća i povrća, zatvaranje kanti za otpatke i oprez prilikom boravka u prirodi.

Reakcije na ujede insekata mogu biti lokalne, što znači da se javljaju na mjestu uboda, a manifestiraju se crvenilom, otokom te mogu biti popraćene svrabom i bolom. S druge strane, sistemski odgovor tijela na ubode insekata može biti ozbiljniji i manifestirati se kroz alergijske reakcije.

U slučaju lokalnih reakcija, često je dovoljna samopomoć uz korištenje hladnih obloga i antihistaminika u obliku krema ili sprejeva, te eventualno kortikosteroidnih krema. Međutim, sistemske ili alergijske reakcije zahtijevaju veću pažnju.

Alergijska reakcija na ubod insekta može se podijeliti u četiri faze, počevši od osipa u obliku koprivnjače u prvoj fazi, preko pojave otoka, mučnine, povraćanja i dijareje u drugoj fazi, pa sve do težih simptoma poput otežanog disanja, zviždanja u prsima, otežanog gutanja i konfuzije u trećoj fazi. Četvrta faza, anafilaksa, predstavlja najteži oblik alergijske reakcije, s smanjenjem krvnog tlaka, gubitkom svijesti te promjenom boje kože i sluznice.

U našem okruženju, najčešće alergijske reakcije nastaju nakon uboda pčela, osa i stršljena. Liječenje alergijskih reakcija na ubod insekata treba započeti što prije s metodama samopomoći, poput uklanjanja uboda na odgovarajući način, te potražiti liječničku pomoć ako se pojave simptomi težih faza.

U slučaju simptoma težih faza, hitnu medicinsku pomoć treba odmah pozvati na broj 124 i pratiti vitalne parametre žrtve prema odgovarajućem protokolu. U nekim slučajevima, zbog izuzetno jake alergijske reakcije, može doći do potpunog zatvaranja dišnih puteva, što može učiniti umjetno disanje neučinkovitim.

Ako se nalazite daleko od hitne medicinske pomoći ili u udaljenom području, važno je djelovati brzo i koordinirano. Smjestite unesrećenu osobu u najudobniji položaj u vozilu, zagrijte je i smirite te organizirajte transport do susreta s hitnom pomoći u suradnji s dispečerom.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!