Da li ste znali da ima poseban trik kako prepoloviti tabletu na pola. Lomljenje tablete može biti mnogo važno u zavisnosti koja tableta je u pitanju.Iako mnoge tablete imaju razdjelne crte koje sugeriraju da se mogu podijeliti, važno je znati da to nije univerzalno pravilo. Postoje specifične vrste tableta koje nikada ne bi trebale biti dijeljene, bez obzira na to imaju li oznaku za podjelu ili ne.
Razdjelne crte su dizajnirane kako bi olakšale precizno rezanje tableta, omogućujući korisnicima da dobiju dvije jednake doze. Međutim, oslanjanje isključivo na tu oznaku može biti riskantno. Ključna je konsultacija s liječnikom ili ljekarnikom prije nego što se odlučite na podjelu bilo kojeg lijeka. Naime, postoje lijekovi čije dijeljenje može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.
Jedan od najvažnijih razloga zbog kojih se neke tablete ne smiju dijeliti je njihov oblik otpuštanja. Na primjer, tablete s produljenim otpuštanjem formulirane su tako da polako ispuštaju aktivne sastojke u tijelo. Ako se takva tableta prereže, to može dovesti do naglog oslobađanja lijekova, što predstavlja ozbiljan rizik za pacijenta. Ovo može rezultirati predoziranjem ili drugim nepredvidivim nuspojavama.
Osim tableta s produljenim otpuštanjem, i kapsule koje sadrže tekućinu nikada ne bi trebale biti dijeljene. Ove kapsule su specijalizirane i njihovo otvaranje može dovesti do nepreciznog doziranja. Slične poteškoće javljaju se i s tabletama nepravilnog oblika ili onima koje su vrlo male; njihovo rezanje može rezultirati netočnim dozama, što može biti opasno.
U slučaju da vam liječnik odobri dijeljenje tableta, važno je slijediti pravilnu metodu kako bi se osigurala točnost i sigurnost. Nikada ne bi trebali koristiti običan nož ili čak zube za rezanje tableta. Najbolje je upotrijebiti specijalizirani rezač tableta, koji je dostupan u ljekarnama. Ovaj alat omogućuje precizno rezanje i smanjuje rizik od oštećenja lijeka.
Osim toga, preporučuje se da se jedna tableta reže u jednom trenutku, kako bi se izbjegla konfuzija o tome koja polovica pripada kojem lijeku. Također, važno je održavati čistu površinu prilikom rezanja, što uključuje pranje ruku i čišćenje rezača kako bi se spriječila kontaminacija.
Iznenađujuće, istraživanja pokazuju da je gotovo svaka osma podijeljena tableta imala pogrešku doziranja veću od 20 posto. Ova pogreška može imati ozbiljne posljedice, uključujući rizik od predoziranja ili, s druge strane, nedovoljnog unosa lijeka, što može smanjiti njegovu učinkovitost.
Zbog svega navedenog, važno je da se pacijenti educiraju o pravilnom rukovanju lijekovima i da se uvijek konsultiraju sa stručnjacima prije nego što podijele bilo koju vrstu tableta. Ovo znanje može značajno doprinijeti sigurnijem i učinkovitijem korištenju lijekova.