Oglasi - Advertisement

Štitna žlijezda je mala žlijezda u obliku leptira smještena u vratu. Ova žlijezda je odgovorna za proizvodnju hormona koji reguliraju različite tjelesne funkcije, uključujući metabolizam, otkucaje srca, tjelesnu temperaturu, rast i razvoj a njena funkcija može značajno utjecati na zdravlje. Prema Američkom društvu za endokrinologiju, štitnjača proizvodi hormone trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), koji su ključni za mnoge tjelesne procese. Međutim, ako dođe do neravnoteže u njenom radu, mogu se javiti razne bolesti poput hipotireoze, hipertireoze ili Hashimotove bolesti, što može uzrokovati prekomjernu ili nedovoljnu proizvodnju hormona.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Jedna od ključnih hranjivih tvari za štitnjaču je selen, koji se može pronaći u orašastim plodovima. Preporučuje se konzumirati jedan brazilski orah dnevno, jer su oni bogati ovim mineralom. Morske alge su još jedan važan izvor, jer sadrže jod, koji je neophodan za rad štitnjače. Međutim, previše joda može biti štetno, osobito za osobe sa Hashimotovom bolešću, pa je najbolje konzultirati se s liječnikom prije nego što se poveća unos.

Jaja su još jedna korisna namirnica. Ona su bogata proteinima, vitaminom B12 i holinom, a sadrže i selen, jod i tirozin, koji je važan za proizvodnju hormona štitnjače. Govedina također donosi mnoge benefite, budući da je izvor proteina, željeza i cinka, koji podržava imunološki sustav i zdravlje štitnjače.

Lisnato povrće poput špinata je bogato antioksidansima i vitaminima B, koji štite štitnjaču i pomažu u metaboličkim procesima. Za povrće iz porodice kupusnjača, poput brokule i cvjetače, preporučuje se kuhanje, jer sirovo povrće može sadržavati tvari koje ometaju rad štitnjače. Također, osobe s hipotireozom trebaju biti oprezne s unosom soje, koja može smanjiti učinak lijekova, pa je preporučljivo čekati barem sat vremena nakon uzimanja lijekova prije konzumacije soje.

Kofein iz kave i energetskih pića može pogoršati simptome hipertireoze, uzrokujući tjeskobu i ubrzan rad srca. Osobe koje imaju probleme sa štitnjačom trebaju izbjegavati hranu bogatu dodanim šećerima, jer je to povezano s rizikom od dijabetesa i drugih poremećaja. Također, transmasti koje se nalaze u grickalicama i prženim namirnicama mogu negativno utjecati na zdravlje štitnjače.

Stoga, očuvanje zdravlja štitnjače putem pravilne prehrane može imati dugoročne pozitivne učinke na opće zdravstveno stanje. Prije značajnijih promjena u prehrani, preporučuje se savjetovanje s nutricionistom ili liječnikom kako bi se osiguralo da vaša prehrana odgovara potrebama vaše štitnjače.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!