Svi smo nekada čuli da je doručak glavni obrok tokom dana. Doručak nam dajte snagu nakon noćnog odmora. Neki ljudi konzumiraju obrok odmah nakon buđenja,neki nakon kafe, a neki kada osjete glad. U suštini doručak se smatra da treba da bude najkasnije do sat vremena nakon buđenja. Doručak ne treba preskakati jer je upravo redoviti doručak ključan za održavanje zdrave tjelesne težine te sveobuhvatnog zdravlja čovjeka.

Preporučuje se doručak unutar sat vremena nakon buđenja. Tijelo u tom trenutku još uvijek koristi zalihe glukoze iz jetre, koje traju do otprilike 1,5 sat. Glukoza je esencijalna za energiju, posebno za pokretanje mišića. Nutricionistica Branka Mirovich naglašava kako vrsta i količina hrane trebaju biti prilagođene dobi, spolu, zdravstvenom stanju te tjelesnoj i mentalnoj aktivnosti pojedinca. Doručak bi trebao sadržavati sve glavne hranjive tvari, uključujući bjelančevine, ugljikohidrate i masti. Bjelančevine možemo unositi kroz jaja, mliječne proizvode ili visokokvalitetne suhomesnate proizvode. Ugljikohidrati su također važni, a najčešći izbori su kruh ili tost. Međutim, treba biti oprezan s pecivima od cjelovitog pšeničnog brašna, koja mogu uzrokovati napuhanost zbog višeg sadržaja kalorija i kemijskih sastojaka koji osiguravaju dulju svježinu.

Masti su neizostavni dio doručka, iako se često izbjegavaju. Mirovich ističe da su one bitne za hormone i apsorpciju vitamina D, te je važno uključiti mliječne proizvode u prehranu. Osim čvrste hrane, ne smijemo zaboraviti na unos tekućine, a preporučuju se mlijeko, jogurt, kefir, pa čak i čaj. Svježe povrće također može biti dobar dodatak doručku. Gastroenterologinja dr. Karolin Sojka slaže se s ovim preporukama, ističući da su jaja i jogurt izvrsna kombinacija za doručak. Ove namirnice podržavaju zdravlje crijeva, budući da je jogurt prirodni izvor probiotika zahvaljujući fermentaciji s prirodnim bakterijama i kvascima. Jaja, s druge strane, bogata su nutritivnim tvarima, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline, vitamine B i vitamin D.

 

Mikrobiom, bogat korisnim bakterijama, od vitalnog je značaja za zdravu probavu, imunološki sustav, regulaciju raspoloženja, pa čak i sprječavanje kognitivnog opadanja. Stoga je važno započeti dan hranom koja potiče zdravlje crijeva. Dr. Sojka navodi kako kombinacija jaja i jogurta pruža zasitne proteine i zdrave probiotike, što može značajno doprinijeti diverzifikaciji crijevnog mikrobioma, a time i cjelokupnom zdravlju.

Započnite dan na pravi način, uživajući u doručku koji ne samo da vas opskrbljuje energijom, već i podržava vaše cjelokupno zdravlje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here