Za dobivanje prve doze energije dorucak je najbitniji a postoji nekoliko vrsta ljudi koji vole doruckovati odmah ujutro nakon budjenja dok pak neki cekaju da malo prodje vremena kako bi ogladnili. Ali bez obzira na sve to redovan dorucak je jako vazan za odrzavanje optimalne linije proizvoda.
Nutricionistica Branka Mirovich ističe važnost da doručak sadrži sve ključne hranjive tvari, prilagođene individualnim potrebama kao što su dob, spol, zdravstveno stanje te tjelesna i psihička aktivnost. Preporučuje unos bjelančevina putem jaja, mliječnih proizvoda i visokokvalitetnih nemasnih suhomesnatih proizvoda.
U pogledu ugljikohidrata, preporučuje se kruh ili tost, ali ističe važnost izbora zbog mogućnosti napuhnutosti od cjelovitih pšeničnih proizvoda i sjemenki. Masnoće su također važan dio doručka jer su neophodne za hormone i vitamin D.
Tekućina je bitan aspekt, bilo da je riječ o mlijeku, jogurtu, kefiru ili čaju. Preporučuje se i unos svježeg povrća ako je moguće. Gastroenterologinja dr. Karolin Sojka također podupire važnost kombiniranja jaja s jogurtom zbog njihovih blagotvornih učinaka na zdravlje crijeva.
Jogurt kao prirodni izvor probiotika i jaja bogata nutritivnim vrijednostima, uključujući proteine, omega-3 masne kiseline te vitamine B i D, podržavaju zdravlje crijeva i doprinose raznovrsnosti mikrobioma. Zdrav mikrobiom ključan je za normalnu probavu, imunološko zdravlje te može imati utjecaj na raspoloženje i kognitivne funkcije.
Stoga, doručak s jajima i jogurtom predstavlja izvrstan način za unapređenje zdravlja crijeva, pružajući zasitne proteine i zdrave probiotike koji su ključni za raznolikost crijevnog mikrobioma.
Evo dodatnih sedam rečenica koje se nadovezuju na temu doručka i njegovog značaja za zdravlje i energiju:
Doručak nije samo početak dana, već i prilika za unos važnih nutrijenata koji podržavaju cjelodnevnu aktivnost i mentalnu jasnoću.
Važno je da doručak bude uravnotežen kako bi osigurao dovoljno energije za početak dana, ali i da ne optereti probavni sustav.
Branka Mirovich naglašava da je važno prilagoditi vrstu doručka svojim potrebama i osobnim preferencijama, što može uključivati različite kombinacije bjelančevina, ugljikohidrata i masti.
Osim jaja i jogurta, voće i orašasti plodovi također mogu biti odličan dodatak doručku, pružajući prirodne šećere i zdrave masti koje potiču dugotrajnu energiju.
Nutritivna vrijednost doručka može utjecati na stabilnost šećera u krvi, što je ključno za održavanje koncentracije i raspoloženja tijekom jutra.
Dr. Carolyn Sojka preporučuje da se izbjegavaju prevelike količine rafiniranih šećera u doručku, kako bi se izbjegli nagli skokovi i padovi energije.
Doručak bi trebao biti pripremljen u mirnom okruženju, bez žurbe, kako bi se potaknula svjesna konzumacija hrane i uživanje u obroku kao početku novog dana.