Pelargonije su biljke koje zahtijevaju pažljivo održavanje, ali uz pravu brigu mogu biti pravi ukras vašeg vrta ili prostora. U ovom članku podijelit ću s vama svoje dugogodišnje iskustvo u njihovom uzgoju i održavanju, jer sam ove biljke uzgajao više od 20 godina. Tijekom tog vremena, puno sam naučio o tome kako ih pravilno održavati, kako produžiti njihov životni ciklus i kako dobiti nove, zdrave biljke iz postojećih. Kroz godine, shvatio sam nekoliko ključnih stvari o pelargonijama. Na početku, često su mi zimi propadale i završavale na kompostu, no sada imam metodu koja mi omogućava da uživam u zdravim i cvjetajućim biljkama tijekom cijele godine.
Kako se dani počinju produžavati, pelargonije ulaze u novu vegetacijsku sezonu. To je savršen trenutak da se biljke pripreme za rast i cvjetanje. U mom slučaju, krajem siječnja obavljam rezidbu, orežem ih što niže mogu, ostavljajući samo zdrave i snažne listove. Time pomažem biljkama da započnu novu sezonu sa što jačim temeljem. Jedan od važnih koraka koji sam naučio u svom dugogodišnjem uzgoju pelargonija je razmnožavanje biljaka putem reznica. Iako mnogi bacaju reznice nakon rezidbe, ja ih uvijek spremim i stavim u kamen posudu s malo vode na dnu. Ubrzo se reznice ukorijene, a ja ih posadim u novu zemlju. Ovaj postupak mi omogućava da svake godine imam zdrave i jake biljke bez potrebe za kupovinom novih. Ova praksa nije samo korisna za očuvanje bilja, nego mi omogućava i da tokom proljeća i ljeta uživam u punom cvatu. S vremenom, moji pelargonije su postale otporne i zdrave, a cvjetale su sve do prvog mraza.
Za pelargonije je najbolje ne dirati drvenaste dijelove stabljika, jer su oni osjetljivi i lako mogu biti oštećeni. Međutim, kada se na starim biljkama pojave novi, zdravi izdanci, preporučujem da obrežete stare, suhe stabljike neposredno iznad tih novih izdanaka. To omogućava biljci da usmjeri energiju na novi rast, a stariji dijelovi stabljike više ne oduzimaju snagu biljkama. Nakon što završim s rezidbom, važno je presaditi pelargonije u novu zemlju. Biljke pažljivo izvadim iz stare posude, lagano poremetim korijensku balu i sadim ih u malo veću posudu. Za ovo koristim kvalitetan supstrat namijenjen za balkonske biljke, koji omogućava dobar razvoj korijena i zdrav rast.
Nakon presađivanja, vrlo je važno pažljivo zalijevati pelargonije. Prekomjerno zalijevanje može oštetiti korijenje, stoga vodu treba dosipati umjereno, dok se biljke ne učvrste u novoj zemlji. Korištenje dobrog supstrata također znači da neće biti potrebno dodavati gnojivo nekoliko tjedana nakon presađivanja.
Kada presadite pelargonije, važno je omogućiti im da se polako prilagode na vanjske uvjete. Ako nije prehladno, možete početi stvrdnjavati biljke tako da povremeno prozračite prostoriju u kojoj se nalaze. Na taj način, biljke će postupno naviknuti na svježiji zrak i promjene temperature. Pelargonije su osjetljive na mraz, stoga ih iznosim van tek nakon posljednjeg mraza, koji obično dolazi u svibnju. Do tada, biljke bi trebale biti spremne za vanjske uvjete, s novim korijenjem i zdravim izdancima. Da bi pelargonije obilno granale i postale bujne, potrebno ih je pincirati. To znači da treba uhvatiti vrh novog, mekog izdanaka palcem i kažiprstom, te ga odštipnuti noktom. Ovim postupkom potičete biljku da razvije više bočnih izdanaka, što će rezultirati većim brojem cvjetova.