Hladno bojenje jaja u Rusiji je mnogo više od samog procesa farbanja. To je običaj koji je ukorenjen u tradiciji i kulturi, a svako jaje koje je obojeno na ovaj način postaje prava umetnost, simbol nade i obnove života. Evo načina kako ruskinje farbaju jaja na hladni način i imaju najljepše ukrašena jaja.
Za farbanje jaja, najpre je potrebno obezbediti jaja koja nisu kuhana, jer se koriste sirova jaja koja kasnije ostaju čvrsta, ali se ne lome lako.Jaja treba dobro oprati kako bi se uklonile sve nečistoće i masnoće s površine. U ovoj metodi, prirodne boje često se koriste, što daje jaja lepim, zemljanim tonovima. U Rusiji je popularno korišćenje biljnih materijala, poput luka, peršuna, kore od drveta i drugih prirodnih supstanci.

Evo nekoliko tipičnih prirodnih boja:
Crvena i narandžasta boja se dobija od kore crvenog luka. Kore se skuvaju u vodi i dobijeni tečni ekstrakt koristi se za bojenje.
Žuta se postiže korišćenjem šafrana, kurkume ili kore od hrasta.
Plava i zelena mogu se dobiti korišćenjem boje od borovih iglica ili od sušenih cvetova lavande.
Braon se dobija korišćenjem kore od drveća, posebno od drveta trešnje ili breze.
Ove boje se pripremaju tako što se biljke ili materijali kuvaju u vodi dok ne puste jaku boju. Zatim se ocedi i dobije tečnost kojom će se farbati jaja.
Nakon što su boje spremne, jaja se pažljivo urone u pripremljeni rastvor boje. Ovaj proces se obavlja polako, s obzirom da se jaja ne kuvaju, pa boje nisu toliko postojane kao kod klasičnog kuvanog farbanja. Jaja se mogu ostaviti u boji neko vreme kako bi upila boju, a trajanje zavisi od željene intenzivnosti boje. U nekim slučajevima, jaja se mogu samo umočiti na nekoliko sekundi, dok se u drugim slučajevima ostavljaju čak nekoliko sati.
Kada su jaja obojena, potrebno ih je pažljivo osušiti. Jaja se obično ostavljaju na suvom mestu kako bi se prirodne boje apsorbirale u površinu. Ruskinje često koriste dodatne tehnike ukrašavanja jaja, poput urezivanja ili nanošenja vodenih boja u određenim motivima. Jaja se mogu ukrasiti tradicionalnim simbolima, kao što su cvetovi, ptice, geometrijski oblici ili religiozni motivi, jer svaka boja i ukras na jajima ima svoje značenje. Kada su jaja suva, mogu se polirati sa malo biljnih ulja kako bi dobila prirodni sjaj i lepotu. Ovaj korak daje jajima lepu, sjajnu površinu i čini ih još privlačnijim za Uskršnju trpezu.