Oglasi - Advertisement

Potrebni sastojci:

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

– 2 limuna
– 1 narandža
– 1 i po šolja šećera
– 3 litra hladne vode
– 1 zličica soli

Prvo pripremite voce.Iz hladnjaka treba izvaditi dva limuna i jednu narandžu, ali nije preporučljivo koristiti ih odmah. Umjesto toga, ostavite voće na sobnoj temperaturi oko pola sata. To će olakšati njihovo cijeđenje i obradu, a samim tim i poboljšati intenzitet okusa.

Kada su voće i temperatura spremni, pristupamo sjeckanju. Limune i narandžu operite temeljno, a zatim ih narežite na manje komade – kockice srednje veličine su idealne. Ako imate blender veće zapremine, cijelo voće možete staviti odjednom. Ukoliko blender ima ograničen kapacitet, voće podijelite u dvije serije kako biste olakšali obradu.

U prvoj seriji:

Prvo u blender stavite polovinu isječenog voća,onda dodajte polovinu pripremljene količine šećera.
Blendajte dok se ne dobije polutekuća, gusta smjesa s vidljivim voćnim vlaknima.

Zatim ovu smjesu prebacite u veliku posudu u kojoj će se limunada kasnije sjediniti. Ova posuda treba biti dovoljno prostrana da primi sav sadržaj i omogući lako miješanje.

Sada dolazi red na drugu seriju:

4. U blender stavite preostalu polovinu voća.
5. Dodajte ostatak šećera.
6. Ponovite isti proces blendanja dok ne dobijete sličnu teksturu kao u prvoj seriji.

Kada su obje smjese sjedinjene u jednoj većoj posudi, slijedi dodavanje tečnih sastojaka. U tu posudu sipajte sve 3 litre hladne vode. Onda dodajte zličicu soli. Sol je tu da naglasi i izbalansira slatkoću i kiselost, bez da se njena prisutnost osjeti direktno u ukusu. Ovaj mali trik daje dodatnu dubinu okusu limunade.

Svi sastojci se sada temeljno miješaju dok se ne sjedine u homogenu tečnost. Posudu zatvorite poklopcem ili prekrijte čistom kuhinjskom krpom, a zatim je stavite u frižider na hlađenje. Idealno vrijeme za odležavanje je između jedan i dva sata. Tokom tog vremena, ukusi će se povezati, a limunada će dobiti svoju karakterističnu svježinu.

Nakon što je piće odstajalo, slijedi faza cijeđenja. Kroz čistu gazu ili fino sito procijedite limunadu, vodeći računa da iz preostale pulpe iscijedite što više soka. Pulpa se može dodatno isprati manjom količinom vode, čime se izvlači sav preostali ukus iz voća. Taj dodatni sok možete vratiti nazad u osnovnu tečnost kako biste pojačali aromu i postigli dublju boju napitka.

Kada je limunada procijeđena, prelijte je u stakleni vrč i vratite u frižider kako bi se dodatno rashladila. Ukoliko volite ledena pića, slobodno dodajte kockice leda prilikom serviranja.

Ukoliko želite dodatno prilagoditi napitak svom ukusu, slobodno:

– Povećajte ili smanjite količinu šećera u zavisnosti od toga koliko slatko volite.
– Eksperimentišite s odnosom limuna i narandže – više limuna za intenzivniju kiselinu ili više narandže za voćniji, blaži ukus.
– Umjesto obične vode, možete koristiti i blago gaziranu vodu za dodatnu svježinu.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!