POTREBNI SASTOJCI:
Za testo vam je potrebno:
1. 400 mililitara toplog mlijeka
2. 200 mililitara ulja
3. 100 grama šećera
4. 20 grama kvasca
5. 2 cijela jaja
6. 1 bjelance
7. 900 grama brašna
8. 1/2 zličice soli
9. 1 zličica praška za pecivo
Za premazivanje vam je potrebno:
1. 1 žumanjak
2. Otopljeni maslac
3. Malo mlijeka
4. Sezam (po želji)
NACIN PRIPREME:
Prvo pravite osnovu za tijesto.
U velikoj posudi pomešajte 400 mililitara toplog mlijeka, 200 mililitara ulja, 100 grama šećera, dva cijela jaja, jedno belance i 20 g kvasca. Ova mešavina mora biti dobro sjedinjena, tako da se svi sastojci potpuno rastope i kvasac počne aktivirati. Potrebno je da temperatura mleka bude odgovarajuća ne sme biti ni previše vruće da ne bi ubilo kvasac, ni previše hladno, jer bi to usporilo njegovu aktivnost.
Kada su tečni sastojci pomešani, vreme je da dodate suve satojke. U posebnoj posudi pomešajte 900 grama brašna, 1/2 zličice soli i 1 zličicu praška za pecivo. Ovu mešavinu polako dodajte u tečne sastojke, stalno mešajući dok se ne formira testo. Testo će biti mekano i lagano lepljivo, ali dovoljno elastično da se oblikuje. Nakon što se sve sjedini, pospite radnu površinu brašnom i počnite sa mesenjem testa. Ovo je ključan trenutak, jer pravilno umeseno testo daje dobar osnov za mekane i vazdušaste kiflice.
Nakon što ste umesili testo, premažite ga sa malo ulja i stavite ga u posudu koju ste prethodno prekrili krpom. Pokrijte testo i ostavite da odstoji na toplom mestu oko 3 sata, kako bi se udvostručilo u veličini. Kvasac u testu sada ima dovoljno vremena da učini svoj posao i podstakne rast, što je esencijalno za teksturu i mekoću kiflica.
Kada je testo dovoljno naraslo, izvadite ga iz posude i ponovo ga premijesite, kako biste izbacili suvišnu vazdušnost. Zatim podelite testo na četiri jednaka dela. Svaki deo oblikujte u loptu i stavite ih na poslužavnik, pokrijte krpom i ostavite da odstoje još oko 5 minuta. Ovaj kratki period odmora pomaže da se gluten opusti, pa će kasnije biti lakše razvaljati testo.
Nakon odmora, uzmite svaku kuglu testa i pažljivo je razvaljajte u krug. Zatim premažite svaki razvaljani krug otopljenim maslacem, što će kiflicama dati dodatnu sočnost i lepu boju prilikom pečenja. Kada ste premaženi krugovi, narežite ih na 8 jednakih trokuta, kao kad pripremate pitu. Na svakom trokutu napravite mali rez od uskog prema širokom kraju, što će omogućiti lakše uvijanje kiflica i pomoći im da dobiju lep oblik.
Sada počinje sam proces oblikovanja kiflica. Počnite od širokog kraja trokuta i pažljivo zarolajte svaku kiflicu do vrha, tako da zadrži svoj oblik. Složite ih na pleh obložen papirom za pečenje, pazeći da ostavite dovoljno prostora između svake kiflice, jer će tokom pečenja narasti. Pokrijte pleh sa kiflicama i ostavite ih da odstoje još oko 30 minuta. Ovaj korak omogućava kiflicama da se još malo podignu i postanu još mekše.
Za završni korak, umutite žumanjak sa malo mlijeka i ovom smesom premažite svaku kiflicu. Ovo će dati kiflicama prelepu sjajnu koricu, a dodatak susama učiniće ih još hrskavijim i lepšim. Kada su kiflice spremne za pečenje, stavite ih u prethodno zagrejanu pećnicu na 200°C i pecite ih oko 30 minuta, ili dok ne postanu zlatno smeđe boje. Pečenje je ključni deo, jer će kiflice tokom ovog vremena postati mekane i mirisne, sa zlatno-smeđom, hrskavom koricom.