Žutilo lista paradjaza i karastvaca je znak da sa biljkom nešto nije uredu. Žuti listovi su znak bolesti biljke, stresa ili jednostavno je biljka pogođena njom bolesti. U svakom slučaju nemojte izbjegavat znakove koje vam biljke šalju kako bi ste imali zdravu i plodnu biljku. Postoji nekoliko bolesti i nametnika koji su najčešći uzroci žutila lišća kod biljaka poput rajčice i krastavaca:
Pjegavost lišća – Ova bolest se isprva manifestira kroz pojavu sitnih žutih pjega koje se s vremenom povećavaju, dobivaju smeđu boju i mogu zahvatiti veći dio lista. Često se na donjoj strani listova formira bijela prevlaka što je dodatni znak gljivične infekcije.
Pepelnica – Radi se o gljivičnoj bolesti koju karakteriziraju žute mrlje obrubljene bijelim slojem. U naprednim stadijima infekcije, listovi postaju smeđi, suše se i otpadaju. Biljka gubi svoju vitalnost, a njen rast se značajno usporava.
Lisne uši – To su maleni zeleni insekti koji se hrane sokovima iz biljnih stanica. Njihova prisutnost dovodi do slabosti biljke, žućenja lišća i deformacija. Osim direktne štete, lisne uši često prenose i druge biljne viruse, čime dodatno ugrožavaju zdravlje vrtnih kultura.

Za suzbijanje ovih problema, preporučuje se korištenje prirodnog fungicida koji je jednostavan za pripremu, a ujedno je i ekološki prihvatljiv. Glavni sastojak ovog fungicida je češnjak, poznat po svojim snažnim antibakterijskim i antifungalnim svojstvima.
- Češnjak u borbi protiv biljnih bolesti igra ključnu ulogu jer:
- sadrži alicin, prirodni spoj s moćnim antiseptičkim svojstvima,
- obiluje sumporom, koji je poznat po svom djelovanju protiv gljivica,
- sprječava razvoj lisne plijesni i drugih štetnih mikroorganizama,
- ne ostavlja štetne ostatke i siguran je za upotrebu u organskom vrtlarstvu.
Sastojci za pripremu prirodnog fungicida:
- litra tople vode
- žlica osušenog češnjaka
- žlica sode bikarbone
Postupak pripreme otopine:
U litri tople vode pomiješajte jednu žlicu sušenog (ili sitno sjeckanog svježeg) češnjaka i jednu žlicu sode bikarbone. Ostavite ovu mješavinu da odstoji najmanje dva sata kako bi svi korisni spojevi iz češnjaka prešli u vodu. Nakon toga, procijedite otopinu koristeći finu gazu ili čistu krpu. Dobiveni ekstrakt prebacite u bočicu s raspršivačem i dodajte još jednu litru vode kako biste razrijedili koncentrat. Smjesu koristite za prskanje biljaka, osobito onih koje pokazuju simptome žućenja ili su već pogođene bolestima.
Dodatni savjeti za zdrav vrt:
Redovito pregledavajte biljke kako biste na vrijeme uočili prve znakove bolesti.
Održavajte pravilnu udaljenost između biljaka kako bi se osigurao dobar protok zraka.
Izbjegavajte zalijevanje lišća – zalijevanje treba biti usmjereno na tlo.
Uklonite zaražene listove kako biste spriječili širenje bolesti.
Pratite vremenske uvjete – vlaga i toplina pogoduju razvoju gljivica.