Jako poznati strucanjk i profesor dr. Ranko Raičević u oblasti neurologije nedavno je otkrio sokantne cinjenice o uticaju izbora pica tokom vrucih ljetnih dana i optimalnoj upotrebi klime. Njegova istrazivanja su pokazala kako ovi cimbenici mogu mnogo uticati na vase zdravlje izazivajuci zabrinutost kod mnogih ljudi.

Profesor Raičević je naglasio da visoke temperature izazivaju širenje krvnih žila koje podržavaju vitalne organe kao što su mozak, srce i bubrezi. To može predstavljati poseban rizik za ljude s već postojećim vaskularnim problemima.

Posebno je upozorio na važnost izbjegavanja izlazaka vani između 10 i 16 sati, kada je UV zračenje najjače, te naglasio potrebu za adekvatnom hidratacijom čistom vodom. Također je izrazio zabrinutost zbog konzumacije gaziranih pića i alkohola u ovim uvjetima.

Preporučio je da se uvijek nosi boca s negaziranom vodom jer pretjerani unos određenih tvari može dovesti do problema sa srcem. Upozorio je da alkohol dodatno širi krvne žile i smanjuje opskrbu kisikom mozgu i srcu, posebno tijekom ekstremnih vrućina.

Pored toga, profesor je istaknuo da ljudi koji se suočavaju s pulsirajućom glavoboljom tijekom vrućih dana često traže pomoć neurologa, jer to može biti posljedica ekstremnih temperatura.

Govoreći o klima uređajima, dr. Raičević je naglasio važnost održavanja razumne razlike između unutarnje i vanjske temperature kako bi se tijelo postupno prilagodilo promjenama.

Prema njegovim preporukama, optimalna funkcija klima uređaja je stvaranje ugodne atmosfere u zatvorenom prostoru, s razlikom od šest do sedam stupnjeva u odnosu na vanjsku temperaturu. Stoga je važno izbjegavati prevelike razlike u temperaturi koje mogu štetiti zdravlju.

Profesor dr. Ranko Raičević također je istaknuo kako je važno postupno navikavanje tijela na promjene temperature te izbjegavanje ekstremnih uvjeta kao što su prevelike razlike u temperaturi, što je česta pojava u prostorima poput trgovina.

Ova istraživanja su pokazala koliko je važno pridržavati se preporuka stručnjaka kako bismo zaštitili svoje zdravlje tijekom ljetnih mjeseci.

Dr. Raičević je naglasio da je voda najbolji izbor za hidrataciju tijekom vrućina, jer pomaže u održavanju ravnoteže tekućina u tijelu bez dodatnih štetnih efekata.

Istaknuo je važnost pravilne ventilacije prostorija kao alternativu klima uređajima, kako bi se smanjila potrošnja energije i očuvala prirodna okolišna ravnoteža.

Profesor je upozorio na važnost zaštite od sunca, preporučujući korištenje kapa, sunčanih naočala i zaštitnih krema kako bi se izbjegli štetni učinci UV zračenja.

Govoreći o utjecaju ekstremnih temperatura na mentalno zdravlje, naglasio je potrebu za prilagodbom dnevnih aktivnosti kako bi se smanjio stres i povećala udobnost.

Preporučio je redovite pauze i hidrataciju tijekom fizičkih aktivnosti na otvorenom kako bi se smanjio rizik od toplinskog udara i dehidracije.

Profesor je istaknuo važnost educiranja javnosti o pravilnoj uporabi klima uređaja kako bi se maksimizirala njihova učinkovitost uz minimalan utjecaj na okoliš.

Zaključno, naglasio je da je svaka mjera prevencije ključna za očuvanje zdravlja tijekom ljeta te potaknuo građane na odgovorno ponašanje u zaštiti vlastitog i okolišnog zdravlja.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here