Oglasi - Advertisement

Svima koji sade i vole vrtlarstvo naravno da je bitno nam uspiju usijevi i da imamo dobru berbu. Mnoga istraživanja su pokazala da postoje razne vrste gnojiva i među tim istraživanjem jedno prirodno gnojivo se veoma dobro pokazalo za paradajz, krastavce i paprike. Ovo otkriće bazira se na kombinaciji kvasca i nekoliko prirodnih sastojaka, a mnogi iskusni uzgajivači svjedoče o njegovoj moćnoj učinkovitosti. Metoda je vrlo jednostavna, ali daje izuzetne rezultate. U osnovi, proces započinje miješanjem vode i kvasca, a kasnije se priprema hranjiva smjesa koja se koristi za zalijevanje biljaka. Ovaj tretman potiče rast i jačanje biljaka, čineći ih otpornijima na visoke temperature, čime se značajno poboljšava kvalitetu plodova. Osim toga, ova metoda može produžiti sezonu berbe i omogućiti uspješan uzgoj čak i u uvjetima koji nisu idealni.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa


Način pripreme ovog đubriva je veoma jendostavan. U kantu stavite 3 listra vode najbiolje bi bilo kišnice ako imate. Nipošto nemojte koristiti hlorisanu vodu ili vodu u kojoj postoji mogućnost da ima nekih hemijskih preparata. 100 grama kvasca otopite u toploj vodi te kada je rastopljen dodajte u kišnicu. Smjesu dobro izmiješajte a zatim prekrijte gazom. Povremeno je potrebno promiješati smjesu kako bi fermetacija bila ravnomjerna. U zavisnoti od vremena kakvo je zavisii vrijeme trajanja ferementacije zato budite srtpljivi i sačekajte kraj fermantacije. Kada smjesa bude spremna, potrebno ju je razrijediti. Naime, jedna čaša pripremljene otopine razrjeđuje se u 10 litara vode, a potom se primjenjuje direktno na biljke. Za svaku biljku, koristi se približno litra tekućine. Ova metoda najbolje funkcioniše kada se koristi u ljetnim mjesecima, kada biljke zahtijevaju dodatnu njegu i hranjenje. Preporučuje se da se svaka biljka zalije tri puta tijekom ljetne sezone, što će omogućiti izuzetno bogatu i kvalitetnu berbu.

Ovaj proces bazira se na jednostavnom sastavu, koji uzgajivačima omogućava da za svoje biljke osiguraju sve potrebne hranjive tvari. Kvasac koji se koristi u ovoj smjesi igra ključnu ulogu u povećanju učinkovitosti gnojiva, a sam postupak je vrlo pristupačan i ekološki prihvatljiv. Pored rajčica, ovo gnojivo je također uspješno korišteno za druge povrtlarske biljke, uključujući krastavce i papriku. Uz ovaj način gonijidbe biljke dosta bržu rastu jer ovo gnojivo omogućava sve potrebene hranjive materije, postaju otpornije na vremenske uslove itd.

Dodatno, priprema gnojiva može se obogatiti uporabom koprive. Ovaj prirodni sastojak dodaje još više hranjivih tvari biljkama. Za izradu ovog gnojiva, potrebno je sakupiti koprivu i staviti je u kantu, a potom preliti vodom dok ne dosegne 10 do 15 centimetara ispod ruba kante. Na kraju se dodaje smjesa od kvasca, koji se priprema od 200 grama tople vode, dvije žlice suhog kvasca, dvije žlice šećera i malo finog brašna. Ova smjesa se zatim prelije preko koprive koja je već bila prelivena vodom, temeljito se miješa i ostavi na suncu do podneva. Kasnije, smjesa treba biti premještena u hladovinu, jer izravna izloženost suncu može negativno utjecati na proces.

Kao i prethodna metoda, i ova smjesa treba nekoliko dana da fermentira i razvije bogatstvo hranjivih tvari. Gotova smjesa ima tamnu, gotovo crnu boju, a kada je spremna, potrebno ju je razrijediti s vodom (pola litre gnojiva na 10 litara vode) i primijeniti na svaki grm. Ovaj hranjivi preljev daje izuzetne rezultate, naročito za biljke koje zahtijevaju dodatnu njegu i hranjenje tijekom vegetativnog perioda.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!