Oglasi - Advertisement

Ne postoji veliki broj namirnica koje se mogu pohvaliti sirokim spektrom blagotvornih dejstava kao sto je cvekla.Ona je jako dobro poznata po svojoj crvenoj boji i zemljanom ukusu takodjer zauzima posebno mjesto u narodnoj medicini jer pruza mnoga korisna svojstva ljudskom organizmu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Bogatstvo hranljivih materija koje cvekla sadrži čini je moćnim prirodnim lekom. U njenom sastavu nalazimo obilje vitamina i minerala, pre svega visok procenat gvožđa, što je čini izuzetno pogodnom za osobe koje pate od anemije. Osim toga, cvekla u sebi nosi i proteine, zdrave masti i ugljene hidrate, pa može predstavljati važan izvor energije i nutritivne podrške.

Jedan od ključnih benefita koji cvekla donosi jeste njena sposobnost da reguliše krvni pritisak. Zahvaljujući visokom sadržaju prirodnih nitrata, ona u telu oslobađa dušikov oksid – jedinjenje koje ima opuštajući efekat na krvne sudove. Kada su krvni sudovi prošireni i elastičniji, protok krvi se poboljšava, a samim tim se i pritisak snižava. Naučna istraživanja pokazuju da samo jedna čaša soka od cvekle dnevno može doprineti snižavanju krvnog pritiska kod osoba koje pate od hipertenzije.

Pored povoljnog uticaja na krvni pritisak, cvekla ima značajnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. U njenom sastavu nalazimo jedinjenja kao što su betain (biljni alkaloid) i folati iz grupe vitamina B. Ove dve supstance zajedno utiču na smanjenje nivoa lošeg holesterola u krvi, što je direktno povezano sa smanjenjem rizika od srčanih oboljenja.

Zanimljivo je i to da se cvekla koristi među sportistima za povećanje izdržljivosti i fizičke snage. Zahvaljujući svojim prirodnim nitratima, ona poboljšava dotok kiseonika do mišića tokom napora, što pozitivno utiče na performanse i oporavak nakon fizičke aktivnosti. Stručnjaci preporučuju da se konzumira između tri i pet gomolja cvekle dnevno, u bilo kom obliku – bilo da je sirova, kuvana, u supi ili kao sok. Maksimalan efekat nitrata u telu se postiže dva do tri sata nakon unosa, što znači da se cvekla treba konzumirati pre fizičke aktivnosti.

Lista ključnih koristi koje cvekla pruža obuhvata:

1.Poboljšanje moždanih funkcija – sa starenjem, sposobnost tela da proizvodi dušikov oksid opada, što utiče na slabu cirkulaciju u mozgu. Cvekla pomaže u revitalizaciji moždanih funkcija tako što povećava protok krvi u kritičnim područjima mozga.
2. Detoksikacija jetre – betain iz cvekle pomaže u smanjenju masnih naslaga u jetri i sprečava njihovo dalje taloženje. Ova supstanca podržava funkciju jetre, jednog od najvažnijih detoksikacionih organa.
3. Borba protiv hroničnih bolesti – betalaini, moćni antioksidansi iz cvekle, smanjuju oksidativni stres u telu i umanjuju upalne procese, što je posebno korisno kod stanja poput artritisa, dijabetesa i čak pojedinih oblika raka.
4. Pomoć u varenju – cvekla sadrži veliku količinu dijetalnih vlakana koja pomažu pri regulaciji probave. Redovna konzumacija može sprečiti zatvor, ublažiti simptome hemoroida i pomoći kod problema sa divertikulitisom.

S obzirom na sve ove prednosti, cvekla se preporučuje kao sastavni deo svakodnevne ishrane, bilo da je kuvana, pečena, fermentisana ili u obliku svežeg soka. Važno je napomenuti da čak i male količine mogu imati značajan efekat na opšte zdravlje.

Dodatni saveti za upotrebu cvekle:

– Možete je kombinovati s jabukom, šargarepom ili đumbirom u svežem soku za dodatne benefite.
– Kuvana cvekla se može dodati u salate ili koristiti kao prilog uz glavno jelo.
– Fermentisana cvekla, poput domaćeg kiselog soka, odlična je za zdravlje creva.

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!