Vjerovatno niste znali da je Vrkuta biljka poznata jos od srednjeg vijeka i uglavnom se koristi u tradicionalnoj medicini a pogotov kada su u pitanju zenske tegobe.
Ovaj cvijet poznat je i kao zenski plast i prepoznatljiv je po svom ljekovitom djelovanju koje obuhvata sirok spektar stanja.
Sastojci i proces sakupljanja:
Vrkuta se bere tokom perioda cvatnje, koji obično traje od jula do avgusta. Idealno vreme za sakupljanje je upravo tokom cvetanja biljke, kada su listovi i cvetovi najbogatiji aktivnim spojevima. Ove aktivne supstance, koje uključuju flavonoide i tanine, ključne su za lekovita svojstva biljke. Međutim, sakupljanje biljke u njenoj punoj snazi može biti izazovno, jer je važno da se berba obavi u suvim, sunčanim uslovima. Sakupljanje u vlažnim i kišnim danima može dovesti do toga da biljka apsorbuje previše vode, što može smanjiti njene lekovite osobine.
Za preparate poput čaja ili tinktura koristi se cela biljka tokom cvatnje, dok je koren vrkute beskoristan za lečenje. Listove i cvetove treba pažljivo sušiti u zasenjenim prostorijama sa dobrim protokom vazduha, kako bi se očuvala njihova ljekovita svojstva. Sušenje na temperaturi većoj od 45°C može uništiti aktivne supstance. Približno 5 kilograma sveže biljke daje oko 1 kilogram osušenih delova.
Korišćenje vrkute u lečenju:
Vrkuta je naročito cenjena među ženama zbog svojih pozitivnih efekata na zdravlje reproduktivnog sistema. Ipak, njena lekovita svojstva nisu ograničena samo na ženske tegobe. Poznata je i po svojim antibakterijskim, protivupalnim i adstrigentnim efektima, što znači da može pomoći u lečenju različitih vrsta infekcija i upala. U narodnoj medicini koristi se za ublažavanje bolova, smanjenje upala i poboljšanje opšteg zdravlja.
Jedan od najpoznatijih oblika primene vrkute je njen uticaj na oralnu higijenu, posebno u lečenju afte i drugih oštećenja sluzokože usne šupljine. Afte su male rane koje se obično javljaju na unutrašnjoj strani usana, jeziku ili desni, a mogu biti vrlo bolne. Iako postoje mnogi tretmani za ove bolesti, vrkuta je kroz istoriju bila korišćena kao prirodni lek za njihovo lečenje. Zanimljivo je da moderna istraživanja počinju da potvrđuju efikasnost vrkute u kombinaciji sa drugim sastojcima.
Jedno od najnovijih istraživanja, sprovedeno 2006. godine, pokazalo je da kombinacija vrkute (Alchemilla vulgaris) i glicerina može biti vrlo efikasna u lečenju afti. Istraživanje je uključivalo 48 zdravih učesnika, a primena specijalnog gela sa vrkutom i glicerinom tri puta dnevno pokazala je odlične rezultate. Učesnici koji su koristili ovaj tretman doživeli su značajno smanjenje simptoma, a 60% njih je bilo potpuno izlečeno u roku od samo dva dana.