Svi u kuhinji imamo barem jednu ako ne i više tava koje su izgrebane ali se ne možemo rastati od njih.Iako se hrana lijepi upravo na tu tavu i trebai bi ste je baciti ali zašto bacati kada je možete ponovo vratiti u upotrebljivo stanje sa samo par sastojaka. Jedna od najefikasnijih metoda za obnovu tave od lijevanog željeza uključuje običnu kuhinjsku sol. Prvo, važno je temeljito očistiti tavu blagom spužvom kako biste uklonili sve ostatke hrane. Nakon što je tavu dobro osušite, dodajte lagani sloj soli i zagrijavajte na laganoj vatri. Kada sol dobije smeđu boju, izvadite je i obrišite dno tave papirnatim ručnikom. Ovaj postupak je brz i ne zahtijeva mnogo truda, a rezultati su odmah vidljivi.
Ukoliko se suočavate s problemom ljepljenja hrane na površinu tave, preporučuje se korištenje drvenih ili silikonskih lopatica prilikom kuhanja, kako biste izbegli nove ogrebotine. Važno je znati kada je vreme za odlaganje tave – znakovi kao što su ljuštenje premaza ili prisustvo tamnih mrlja ukazuju na to da je posuda postala neupotrebljiva i da može predstavljati rizik po zdravlje.
Ako želite da stvorite novi neprianjajući sloj na tavi, prvi korak je temeljito pranje. Nakon što osigurate da je posuda suha, obrišite je papirnatim ubrusom natopljenim uljem koje nema miris. Zatim, stavite tavu na laganu vatru i zagrijavajte je nekoliko minuta. Ovaj proces ne zahteva previše ulja, a dovoljno je da stvorite zaštitni sloj. Za pečene posude, idealno je staviti ih u prethodno zagrijanu pećnicu na oko 150 °C na 35-40 minuta. Kada se ohlade, obrišite ih ponovo papirnatim ručnikom. Ova jednostavna metoda će osvežiti vašu posudu i produžiti njen vek trajanja.
Saveti za održavanje uključuju izbegavanje sapuna nakon pečenja, jer on uklanja masni sloj koji štiti površinu. Kada zagrijavate tavu, može se pojaviti dim, što je normalno – jednostavno ostavite da se malo ohladi pre nego što je koristite.
Dodatno, prilikom izbora ulja za kuhanje, odaberite ona koja su stabilna na visokim temperaturama, a tokom prženja, koristite srednju temperaturu kako biste produžili vek trajanja tave. Izbegavajte oštre pribore koji mogu oštetiti površinu, a kada ne koristite tavu, čuvajte je na mestu gde ne može doći u kontakt s drugim posuđem, kako bi ostala u dobrom stanju.
Ukratko, uz nekoliko jednostavnih koraka i pravilnu negu, vaša stara tava može ponovo postati korisna i funkcionalna, čime ćete uštedeti novac i smanjiti otpad.