U mnogim domovima, plijesan može postati ozbiljan problem, a posebno je nezgodno kada se pojavi na silikonima koji se koriste u kupaonicama, kuhinjama i drugim vlažnim prostorijama. Silikon je materijal koji se koristi za brtvljenje spojeva između površina kao što su umivaonici, kade, tuševi i zidovi, te je zbog svoje sposobnosti da se prilagodi i stvori hermetičku zaštitu, idealan za vlažne prostore. Međutim, zbog stalne izloženosti vlazi, silikon postaje sklonište za plijesan, koja se najčešće pojavljuje u obliku crnih mrlja. Srećom, postoji nekoliko efikasnih i sigurnih metoda kako da se oslobodite ove neugodne pojave. Plijesan je zapravo skup spora koje se nalaze u zraku. Kada ove spore dospiju na vlažne površine, poput silikonskih brtvila u kupaonici, počinju rasti i razvijati se. To je posebno uobičajeno u prostorima poput tuševa i oko kade, gde su uvjeti za plijesan gotovo idealni – visoka vlažnost i slaba ventilacija. Iako crna plijesan može biti zabrinjavajuća, ona koja nastaje na silikonima obično je manje agresivna i jednostavno se uklanja.
Plijesan koja se stvori na silikonima obično ima crnu ili tamno sivu boju i pojavljuje se u obliku mrlja koje se mogu proširiti ako se ne tretiraju na vreme. Najčešće se nalazi u spojevima između pločica, oko tuš kabina i na mestima koja su stalno vlažna. Na početku, mrlje mogu biti male i neprimetne, ali ako se zanemare, mogu postati znatno veće. Postoji nekoliko efikasnih načina kako ukloniti plijesan sa silikonskih brtvila. Iako postoje komercijalni proizvodi za čišćenje, mnogi ljudi preferiraju ekološke alternative koje su sigurne za upotrebu, a često i jeftinije. Evo nekoliko metoda koje možete isprobati:
Korišćenje bijelog destiliranog octa
Bijeli destilirani ocat je poznat po svom snažnom antimikrobnom dejstvu i efikasno uklanja mnoge vrste plijesni. Za ovu metodu, potrebno je samo nekoliko osnovnih koraka: Stavite zaštitne rukavice kako biste izbegli kontakt s plijesni, a zatim prskajte destilirani ocat direktno na silikon. Pustite da ocat deluje nekoliko minuta, a zatim uzmite čistu krpu ili sunđer i obrišite površinu. Ako su na silikonu duboke pukotine u kojima je plijesan, prskajte ocat na staru četkicu za zube i nežno izribajte zahvaćena mesta. Bijeli ocat je prirodan dezinficijens koji ne samo da uklanja plijesan, već i osvežava prostor svojom blagom kiselkastom notom.
Upotreba izbjeljivača (za teže slučajeve)
Ako ocat ne pruži očekivane rezultate, možete se odlučiti za snažniji tretman – izbjeljivač. Ovaj hemijski proizvod efikasno uništava plijesan, ali ga treba koristiti oprezno. Obavezno nosite rukavice i zaštitu za disanje (masku) kako biste izbegli udisanje hemikalija. Izbjeljivač pomešajte sa vodom (1 deo izbjeljivača na 3 dela vode) i prskajte je direktno na zahvaćene delove silikona. Ostavite da izbjeljivač deluje 10-15 minuta, a zatim izribajte pomoću četkice ili sunđera. Nakon što završite, dobro isperite površinu čistom vodom i obrišite je suvom krpom. Ova metoda je vrlo efikasna za uklanjanje tvrdokorne plijesni, ali treba je koristiti samo u ekstremnim slučajevima, jer izbjeljivač može oštetiti silikon ako se prekomerno koristi.