POTREBNI SASTOJCI:

– 1 kilogram zrelih šljiva
– 750 grama šećera
– Sok od 1 limuna
– 1 paketić (20 grama) pektina u prahu (ako želite da džem bude čvrstiji)
– 1/2 čaše vode

POSTUPAK PRIPREME:

Prvo operite šljive, prerežite ih na pola i odstranite koštice. Nasjeckajte ih na manje komade.

Onda stavite nasjeckane šljive u veliku posudu i dodajte vodu. Stavite na srednje jaku vatru i kuhajte uz povremeno miješanje dok šljive ne omekšaju (oko 10-15 minuta).

Zatim dodajte šećer i sok od limuna. Ako koristite pektin, pomiješajte ga s malom količinom šećera i dodajte u smjesu. Miješajte dok se šećer potpuno ne otopi.

Nastavite kuhati na srednje jakoj vatri, povremeno miješajući, dok smjesa ne postane gusta i ne dobije željenu konzistenciju. Ovo može trajati oko 15-30 minuta. Da biste provjerili konzistenciju, stavite malo džema na hladan tanjur i provjerite da li se stvrdnjava.

Sterilizaciju vrsite na sledeci nacin:

Dok se džem kuha, pripremite staklenke: operite ih u vrućoj vodi i stavite u pećnicu na 100°C oko 10 minuta kako biste ih sterilizirali. Poklopce također sterilizirajte tako da ih prokuhate u vodi.

Punjenje tegli:

– Vrući džem ulijte u vruće sterilizirane staklenke, ostavljajući malo prostora na vrhu. Čvrsto zatvorite poklopce.

– Okrenite staklenke naopako i ostavite da se hlade 24 sata kako bi se stvorila vakumska brtva.

Cuvanje dzema:

Nakon što se džem potpuno ohladi, preokrenite staklenke i pohranite ih na hladnom, tamnom mjestu.

Ovaj džem od šljiva može se čuvati nekoliko mjeseci i savršen je za mazanje na kruhu, dodatak desertima ili kao komponenta u raznim receptima.

Dodatnih pet savjeta: 

1. Pripazite na zrelost šljiva: Odaberite zrele, ali ne previše mekane šljive za džem. Zrele šljive osiguravaju bolju aromu i okus, dok previše meke šljive mogu dovesti do previše tekuće konzistencije džema.

2. Dodajte začine: Ako želite dodati malo ekstra okusa, razmislite o dodavanju začina poput cimeta, vanilije ili muškatnog oraščića u smjesu dok se kuha. To može obogatiti okus džema.

3. Provjerite konzistenciju: Ako želite da džem bude čvrstiji, kuhajte ga dulje dok ne postigne željenu gustoću. Također, koristite metodu s hladnim tanjurom za provjeru konzistencije. Ako je džem previše tekuć, možete dodati dodatnu količinu pektina.

4. Pravilno skladištenje: Džem pohranite na hladnom i tamnom mjestu kako biste produžili njegov rok trajanja. Idealno mjesto je u smočnici ili na polici u kuhinji. Nakon otvaranja, džem treba čuvati u hladnjaku i potrošiti unutar nekoliko tjedana.

5. Očistite rubove staklenki: Prije nego što stavite poklopce na staklenke, pobrinite se da su rubovi staklenki potpuno čisti. To će osigurati da poklopci pravilno prijanjaju i spriječiti moguće curenje ili kvarenje džema.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here