POTREBNI SASTOJCI:

– 5 kilograma zrelog paradajza
– 1 glavica crnog luka
– 4 čena bijelog luka
– 2 šargarepe
– 1 veza peršuna
– 2 zlice šećera
– 2 zlice soli
– 1 zličica mljevenog crnog bibera
– 1/2 zličice mljevenog sušenog origana (opcionalno)
– 1/4 šolje octa (vinski ili jabukov)
– 2-3 lovorova lista
– 2-3 zlice biljnog ulja

NACIN PRIPREME:

Prvo operite paradajz i stavite ga u veliku šerpu. Prelijte vodom i stavite da se kuva na srednje jakoj vatri oko 10 minuta, dok kožica ne počne pucati.
Ocedite paradajz i pustite da se ohladi dovoljno da možete lako da ga ogulite. Nakon toga, oljuštite paradajz i izvadite seme.

Onda stavite oljušteni paradajz u blender ili kroz mašinu za mljevenje. Miješajte dok ne dobijete homogenu smjesu.

Crni i bijeli luk, šargarepu i peršun sitno naseckajte.

U nekoj vecoj šerpi zagrijte biljno ulje. Dodajte sitno naseckani crni i bijeli luk, šargarepu i pržite dok ne omekšaju i postanu zlatno smeđi.
Dodajte mljeveni paradajz i sve preostale sastojke: šećer, so, biber, origano (ako koristite), lovorov list, i ocat. Dobro promiješajte.

Kuvajte na srednje niskoj vatri oko 1-2 sata, povremeno miješajući, dok smjesa ne postane gusta i sav višak tekućine ispari.

Sterilizujte tegle i poklopce. Napunite vruće tegle s vrućim mljevenim paradajzom, ostavljajući malo prostora na vrhu.
Dobro zatvorite tegle poklopcima i obavezno ih sterilišite u ključaloj vodi 10-15 minuta kako bi se osigurala dugotrajnost.

Ostavite tegle da se ohlade na sobnoj temperaturi, a zatim ih čuvajte na hladnom i tamnom mestu.

Ovaj recept vam omogućava da uživate u ukusnom domaćem mljevenom paradajzu tokom cele godine!

Dodatnih pet savjeta:

1. Odabir paradajza: Koristite zreli, čvrsti paradajz za najbolji okus i teksturu. Zeleni ili poluzreli paradajz može dodati gorčinu i utjecati na kvalitetu krajnjeg proizvoda.

2. Nabavka dodatnih začina: Razmislite o dodavanju začina poput majčine dušice, bosiljka ili origana za dodatni okus. Svježi začini mogu se dodati pri kraju kuhanja, dok suhi začini bolje se uklapaju u duže kuhanje.

3. Konzistencija: Ako želite da mljeveni paradajz bude glatkiji, nakon mljevenja možete ga procijediti kroz fini cjedilo ili gazu kako biste uklonili sve preostale kožice i sjemenke.

4. Kontrola kiselosti: Ako imate problema s kiselosti paradajza, možete dodati malo sode bikarbone tijekom kuhanja da neutralizirate kiselost. Dodajte samo malu količinu i stalno provjeravajte okus.

5. Pravilno skladištenje: Nakon što tegle budu potpuno ohlađene, provjerite da li su poklopci dobro zapečeni tako da ne prolazi zrak. Čuvanje u tamnom i hladnom prostoru poput ostave ili podrumskog prostora pomaže u očuvanju kvalitete i produžuje rok trajanja.

Ovi savjeti mogu vam pomoći da pripremite visokokvalitetan mljeveni paradajz koji će biti odličan dodatak vašim jelima tokom zime.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here