POTREBNI SASTOJCI:

– 1 glavica kupusa (oko 1,5-2 kg)
– 1-2 mrkve (opcionalno, za dodatni okus i boju)
– 2-3 lovorova lista
– 1-2 čajne kasičice kvasca za kupus (ili 1-2 žlice soli)
– 1-2 kasike soli (ako ne koristite kvasac za kupus)
– 1-2 čajna kasičica mljevenog crnog papra
– 1-2 čajna kasičica mljevenog kima (opcionalno, za dodatni okus)
– 1-2 čajna kasičica šećera (opcionalno, za balansiranje okusa)
– Voda (za prelivanje)

POSTUPAK PRIPREME

Prvo glavicu kupusa očistite, uklonite vanjske listove i prerežite na pola. Izrežite stabljike iz sredine svake polovice i nasjeckajte kupus na tanke trakice.

Veliku staklenu, keramičku ili plastičnu posudu za kiseli kupus dobro operite i sterilizirajte. Ako koristite drvenu bačvu, obavezno je temeljito očistite.

U posudu naizmjenično stavljajte slojeve nasjeckanog kupusa i mrkve (ako koristite). Svaki sloj pospite solju, paprom, kimom i šećerom ako ih koristite.

Između slojeva stavite lovorove liste za dodatni okus.

Ako koristite kvasac za kupus, otopite ga u malo mlake vode i prelijte preko kupusa. Ako ne koristite kvasac, pripremite slanu vodu tako da u 1 litru vode rastopite 1-2 kasike soli i prelijte preko kupusa.

Pritisnite kupus s nečim teškim, poput čistog kuhinjskog ručnika ili tanjura, kako bi bio potopljen u tekućini. Pokrijte posudu čvrsto.

Ostavite posudu na sobnoj temperaturi, daleko od direktne sunčeve svjetlosti, da se kupus kiselji. Proces kiseljenja traje obično 7-10 dana, ovisno o temperaturi i vašim preferencijama.

Svakodnevno provjeravajte kupus kako biste se uvjerili da je potopljen u tekućini i da ne počinje plesniti. Ako se pojavi pjena, pažljivo je uklonite.

Kada kupus dostigne željenu kiselost, premjestite posudu u hladnjak ili hladnu prostoriju da se zaustavi daljnje fermentiranje. Kiseli kupus je spreman za upotrebu nakon nekoliko tjedana, ali može se čuvati nekoliko mjeseci.

Ako primijetite da je kupus previše kisel, možete dodati malo više šećera u sljedeći put.
Možete dodati i druge začine prema vlastitom ukusu, poput crvene paprike ili češnjaka.

Uživajte u svom domaćem kiselom kupusu!

Dodatnih pet savjeta:

1. Koristite Pravu Posudu:
– Najbolje je koristiti staklenke, keramičke posude ili drvene bačve za kiseli kupus. Ako koristite plastične posude, provjerite da su od hrane bez BPA i da su temeljito oprane. Staklenke su odlične za manje količine i lakše praćenje procesa.

2. Očistite Sve Alate:
– Prije nego što počnete, pobrinite se da su svi alati i posude koje koristite (noževi, daske za rezanje, žlice) temeljito oprani i sterilizirani kako biste izbjegli kontaminaciju.

3. Održavajte Temperaturni Raspon:
– Idealna temperatura za kiseljenje kupusa je između 18 i 22 stupnja. Previsoka temperatura može ubrzati proces fermentacije i učiniti kupus previše kiselim, dok preniska temperatura može usporiti fermentaciju. Ako je previše toplo, premjestite posudu na hladnije mjesto.

4. Koristite Težak Pritisak:
– Kako bi kupus bio potpuno potopljen u tekućini, koristite težak pritisak, poput čistog kamena u čarapi ili posude koja se može umetnuti unutar glavne posude. Ovo će pomoći da se spriječi kontakt s zrakom i smanji mogućnost plesni.

5. Redovito Provjeravajte:
– Tokom procesa kiseljenja, redovito provjeravajte kupus. Ako primijetite bilo kakvu pjenu, plijesan ili miris koji vam se čini sumnjivim, pažljivo uklonite te naslage i pobrinite se da kupus ostane potopljen u tekućini. Ako primijetite bilo kakav neobičan miris ili promjenu boje, bacite kupus i započnite ponovo.

Ovi savjeti trebali bi vam pomoći da dobijete savršeno kiseli kupus. Sretan rad!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here