Oglasi - Advertisement

Ukoliko niste znali u ovom raznolikom svijetu gljiva postoji jedna vrsta koja se izdvaja ali ne samo zbog ukusa vec i njenih izuzetnih zdravstvenih koristi.
Radi se o lisicarki,jedinstvenoj gljivi koja u prirodi nema premca kada je u pitnju njena otpornost na spoljne napade mikroorganizama.
Ovu gljivu cine posebnim da je potpuno otporna na parazite,crve i mikrobe.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Osim što je poznata kao gastronomski delikates, lisičarka s razlogom privlači pažnju i među onima koji traže prirodne načine za očuvanje zdravlja. Njena lekovita svojstva temelje se na bogatom sastavu aktivnih jedinjenja koja utiču na širok spektar problema u organizmu – od parazitskih infekcija do problema sa vidom i imunološkim sistemom. Pogledajmo detaljnije šta sve ova gljiva nudi i zašto zaslužuje mesto u svakodnevnoj ishrani.

Jedan od najzanimljivijih spojeva koji se nalazi u mesu lisičarke je hinomanoza. Ova supstanca deluje izuzetno efikasno protiv svih vrsta crevnih parazita. Njeno dejstvo se ogleda u tome što uništava parazite u svim njihovim razvojnim fazama – od jaja pa sve do odraslih oblika. Ovo uključuje:

– Trakavice
– Gliste
– Amebe
– Štetne bakterije

Hinomanoza doslovno rastvara i eliminiše ove nametnike iz organizma, pružajući prirodan način za čišćenje creva bez upotrebe hemikalija.

Pored hinomanoze, lisičarka sadrži i dve izuzetno važne bioaktivne supstance – ergosterol i trametolinovu kiselinu. Ova kombinacija je naročito efikasna u borbi protiv virusa, a posebno se ističe kod osoba koje pate od različitih oblika hepatitisa. Uz to, poznato je da ove supstance pomažu detoksikaciju jetre, eliminišući otrovne ostatke lekova i drugih štetnih supstanci. Takođe, lisičarka može biti korisna i kod trovanja drugim vrstama gljiva.

Još jedan moćan sastojak lisičarke je beta karoten – prirodni antioksidans i provitamin A. Ono što je fascinantno jeste da ova gljiva sadrži tri puta više beta karotena nego šargarepa. Njegova korisna svojstva uključuju:

1. Zaštitu kože i sluznice
2. Prevenciju i poboljšanje vida
3. Smanjenje suvoće kože i očiju
4. Obnavljanje ćelija sluzokože (usna šupljina, grlić materice)
5. Prevenciju noćnog slepila
6. Zaštitu krvnih sudova sprečavanjem oksidacije LDL holesterola

Zbog ovih osobina, konzumacija lisičarke se naročito preporučuje leti, kada su UV zraci jači, jer beta karoten štiti kožu od štetnog zračenja.

Još jedan ključan vitamin koji se nalazi u ovoj gljivi je vitamin D, često nazivan „sunčevim vitaminom“. Naše telo ga prirodno proizvodi izlaganjem kože sunčevoj svetlosti, ali brojni faktori ometaju ovu proizvodnju:

– Korišćenje krema sa visokim zaštitnim faktorom
– Zagađenje vazduha
– Ograničeno izlaganje suncu
– Uzimanje određenih lekova (npr. statini, kortikosteroidi)

Sve to dovodi do situacije da je preko 60% odraslih u deficitu vitamina D, posebno u prolećnim mesecima. Ovaj vitamin je od suštinskog značaja za:

– Zdravlje kostiju i zuba
– Prevenciju metaboličkog sindroma i dijabetesa
– Podršku imunološkom sistemu
– Prevenciju autoimunih bolesti
– Održavanje mišićne mase i snage

PREUZMITE BESPLATNO!

⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!