POTREBNI SASTOJCI:
– 400 mililitara mlake vode
– 21 grama svežeg kvasca (ili 7 g suvog kvasca kao zamena)
– 1 zličica šećera ili meda
– 500 grama brašna (po mogućstvu tip 00, ali može se koristiti i glatko brašno)
– 15 grama soli
– Maslinovo ulje
– Kotányi ružmarin
– Kotányi začinsko bilje na talijanski

POSTUPAK PRIPREME:
Prvo u mlaku vodu potrebno je da dodate kvasac (bilo svež ili suvi) i šećer ili med. Ova mešavina treba da odstoji 5 minuta, pokrivena čistom krpom, kako bi se kvasac aktivirao. Važno je da voda nije prevruća, jer to može uništiti kvasac i omesti proces fermentacije.
Kada se kvasac aktivira, prelazimo na pripremu testa. U nekoj posebnoj zdjeli, pomešajte brašno i so, a zatim dodajte aktivirani kvasac. Mešajte sve zajedno varjačom oko 3-5 minuta dok ne dobijete mekano, ali elastično testo. Nakon toga, nauljite posudu i površinu testa, pokrijte sve krpom i ostavite da se testo odmori. Idealno bi bilo da odstoji na toplom mestu 20 minuta. Ovo je vrlo važan korak jer odmor testa omogućava bolji razvoj glutena, što je ključno za teksturu hleba.
Sledeći korak je preklapanje i dizanje testa. Za ovo, treba da napravite četiri preklapanja – izvucite testo od dna posude i preklopite ga ka sredini. Nakon toga, pokrijte testo i ostavite ga da raste još 20 minuta. Ovaj postupak se ponavlja još jednom, jer svako preklapanje doprinosi strukturi i mekoći focaccije. Kada završite sa preklapanjem, ostavite testo još 20 minuta da naraste.
Kada se testo dovoljno podiglo, sledeći korak je oblikovanje i priprema za pečenje. Nauljite pleh i obložite ga papirom za pečenje. Takođe, obavezno nauljite i sam papir i ivice pleha kako bi testo bilo lako ukloniti nakon pečenja. Nakon što ste obavili ovu pripremu, napravite treće preklapanje i prebacite testo u pleh. Zatvorite ga odozdo i odozgo ka sredini, a zatim ga okrenite glatkom stranom na gore. Pokrijte sve aluminijumskom folijom (pazite da folija ne dodiruje samo testo) i ostavite da testo raste još 20 minuta.
Kada je testo spremno, maknite foliju i premažite ga maslinovim uljem. Zatim, pospite ružmarinom i začinskim biljem. Upotrebite prste da napravite ravnomerna udubljenja u testu, pri čemu ćete malo umasirati začine u samu površinu. Ovo će dodatno poboljšati ukus, a ujedno će testo dobiti prelep izgled tokom pečenja.
Prelazimo na sam proces pečenja. Pecite testo prvo 10 minuta na 240 stupnjeva, zatim smanjite temperaturu na 220 stupnjeva i nastavite da pečete još 15 minuta. Ako želite hrskavije dno, poslednjih 5 minuta pečenja možete ukloniti papir za pečenje i dozvoliti da se hleb peče direktno u plehu. Ovaj korak doprinosi savršenoj hrskavoj korici na dnu focaccije.
Na kraju, važno je napomenuti nekoliko saveta koji mogu dodatno unaprediti kvalitet vašeg jela. Prvo, obavezno koristite maslinovo ulje jer ono daje karakterističan ukus i hrskavost koja je neophodna za pravi doživljaj fokacije. Drugi savet je da u testo možete dodati masline, čeri paradajz, beli luk ili čak sir, ukoliko želite da poboljšate njegov ukus. Takođe, ne preskačite preklapanje testa jer ono omogućava da fokacija bude vazdušasta i prozračna, što je ključno za njegovu teksturu.