Oglasi - Advertisement

Tijelo putem urina otklanja višak vode ali i eliminiše ozpad iz našeg tijela. Kako bi ste otkrili neto o svom zdravlju možete početi upravo sa bojom i mirisom urina. Ključni faktori za mokrenje su upravo količina tečnosti koju unesemo u svoj organizam. Po nekom standarnu dnevna preporučna doza unosa tekućine u organizam je oko 2 litra. Sa normalnim unosom tekućine od 2 litra trebali bi otići na wc oko 6-8 puta unutar 24 sata. Imajte na umu da količina odlaska u wc također zavisi i od fizičke aktinost jr znojenjem također izabcujemo vodu iz organizama ali ne samov odu nego i toksine koji se nakupljaju u oragnizmu.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Obično je normalno da se i muškarci i žene jednom probude tokom noći radi mokrenja, no češća noćna mokrenja mogu ukazivati na potencijalne zdravstvene probleme. Iako neke žene smatraju normalnim mokriti svakih sat vremena, bolje je da su ta ponavljanja mokrenja rjeđa.

Problemi poput cistitisa i preaktivnog mokraćnog mjehura često su povezani s učestalim mokrenjem kod žena. Ako ne postoje simptomi cistitisa, poput peckanja, nagli porast nagona za mokrenjem može ukazivati na aktivan mjehur. U takvim slučajevima, iako mjehur sadrži malo urina, osoba može doživjeti iznenadnu potrebu za mokrenjem. Liječenje preaktivnog mokraćnog mjehura obično se sastoji od uzimanja lijekova. Važno je napomenuti da upala mokraćnog mjehura može uzrokovati česte odlaske na toalet, čak i kada nema očitih simptoma. Osobe s ovom upalom mogu osjećati peckanje ili pritisak u donjem dijelu trbuha. Suprotno tome, rijetko mokrenje može signalizirati dehidraciju, pa je stoga bitno unositi dovoljno vode. Po ovome vidimo da nije zdravo ni prjetrano odlaziti u wc ali isto tako niej dobro ni ne odlaziti na wc tokom dana.

Boja urina također može biti pokazatelj zdravlja. Blijedožuta nijansa znači dobru hidrataciju, dok tamna žuta može značiti dehidraciju. Ako primijetite crvenu ili ružičastu nijansu, to može ukazivati na prisutnost krvi, što zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Zamućen urin može sugerirati infekciju, dok zeleni ili plavi urin može biti rezultat određenih lijekova ili prehrambenih navika.

Obratite pažnju na simptome poput bola pri mokrenju, neobičnih promjena u učestalosti ili boji urina, te osjećaja pritiska u donjem dijelu trbuha. Redovno praćenje urinarnih funkcija, održavanje hidratacije i redovni pregledi kod ljekara mogu pomoći u prevenciji zdravstvenih problema povezanih s urinarnim sistemom.

Sve u svemu, briga o urinarnoj funkciji i pravilna hidratacija su osnovni koraci ka održavanju dobrog zdravlja.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!