Sa ovdašnjim vremenskim prilikama koje su se pojavile, pojavili su se i veoma povoljni uslovi za razmnožavanje raznoh mikroorganizama kao što su virusi i bakterije. Upravo ove vremenske neprilike dodatno pogoršavaju zzdravstveno stanje osoba koje su obolile od uplae pluća kao česte bolesti današnjice. Nakon snažnog nevremena koje je pogodilo Srbiju tijekom večeri 1. srpnja i ranog jutra 2. srpnja, nastala su izrazita meteorološka odstupanja. Nagli pad temperature, uz pratnju olujnih vjetrova i intenzivnih kiša, imao je značajan utjecaj na zdravlje ljudi, bilo da su već imali zdravstvenih problema ili su bili općenito u dobrom stanju.

Doktorica  Obradović je upozorila na moguće zdravstvene probleme koji mogu nastati zbog naglih promjena u vremenskim uvjetima. Naime, pad temperature od 15 Celzijevih stupnjeva, zajedno s promjenama atmosferskog tlaka i oslobađanjem magnetske energije, može uzrokovati nelagodu u mišićima, napetost te osjećaj općeg nemira. Osobe koje su inače u dobrom zdravlju mogu doživjeti bolove u mišićima i nervozu, dok oni s problemima sa sinusima mogu iskusiti intenzivne glavobolje zbog povećanog tlaka u sinusnoj šupljini uzrokovanog naglim padom tlaka zraka.

Kombinacija visoke vlažnosti i brzih promjena u vremenskim uvjetima također stvara idealne uvjete za toplinske udare, budući da tijelo nema dovoljno vremena za prilagodbu na nove uvjete. Meteoropati, koji su posebno osjetljivi na vremenske promjene, mogu doživjeti smanjenje razine endorfina, što dovodi do pogoršanog raspoloženja i povećanog nezadovoljstva. Prema riječima doktorice Obradović, ove nepovoljne vremenske prilike negativno utječu na sve ljude. U kontekstu nadolazećih visokih temperatura koje se očekuju za vikend, Obradović je naglasila da ovaj period može predstavljati značajan rizik za srčane probleme. Na temelju informacija Svjetske zdravstvene organizacije, povratak visokih temperatura može uzrokovati nevjerojatne gubitke, uključujući predviđenih 18 milijuna života, s naglaskom na srčane udare kao najčešći zdravstveni rizik.

Visoke temperature također dovode do prekomjernog gubitka vode i dehidracije, što dodatno naglašava važnost pravilne hidratacije i pridržavanja svih preporučenih terapija. Osim toga, uvjeti poput visoke vlažnosti i promjena u vremenskim uvjetima stvaraju savršene uvjete za razvoj ne samo virusa već i bakterija, zbog čega su klinike preplavljene pacijentima koji boluju od upale pluća. Obradović je naglasila i važnost tjelesne aktivnosti i istaknula simptome koje treba pratiti kod dugotrajnog kašlja, nelagode u prsima i povišene tjelesne temperature. Osobe s ovim simptomima često nalaze olakšanje u klimatiziranim prostorima, gdje temperatura može biti smanjena na ugodnih 17 stupnjeva, iako vanjske temperature mogu premašivati 35 stupnjeva Celzija.

Konačno, s obzirom na raširenost bakterijskih infekcija, Obradović je preporučila dodatni oprez na bazenima, uključujući pravilno tuširanje prije ulaska i nakon izlaska iz bazena, kao i redovito presvlačenje kupaćih kostima kako bi se smanjio rizik od infekcija.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here