Oglasi - Advertisement

POTREBNI SASTOJCI:

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

– 1 kilogram krastavaca
– 1 kilogram paprike (po mogućstvu mešavina crvene, zelene i žute)
– 1 glavica crnog luka
– 1 glavica belog luka
– 1 šargarepa
– 1 mali brokoli (opciono)
– 1 mali cveta kupusa
– 1 litar vode
– 250 mililitara vinskog ili jabučnog sirćeta
– 2 zlice šećera
– 2 zlice soli (ne previše ravne)
– 2-3 lovorova lista
– 1 zličica sušenog majčine dušice (ili svežeg, ako voliš)
– 1 zličica crnog bibera u zrnu
– 1 zličica senfa u zrnu (opciono)
– 1 zličica kurkume (opciono, za boju)

POSTUPAK PRIPREME:

Prvo operite i dobro osuši povrće. Krastavce možeš iseći na kolutove ili polovine, papriku na trake ili krupne komade, a šargarepu na kolutove ili štapiće. Kupus i brokoli podeli na manje cvetove.

Operi staklene tegle i poklopce u vrućoj vodi, a zatim ih osušite. Možeš ih i sterilisati u rerni na 100°C oko 10-15 minuta.

U nekoj vecoj šerpi, pomešaj vodu, sirće, šećer i so. Dodaj lovorov list, majčinu dušicu, crni biber, senf i kurkumu. Zagrij na srednje jakoj vatri, mešajući dok se šećer i so ne otope. Kada provri, skini s vatre i ostavi da se malo ohladi.

U pripremljene tegle staviš prvo sloj krastavaca, zatim papriku, šargarepu, cvetiće kupusa i brokolija (ako koristiš). Između slojeva možeš dodavati komade belog luka i crnog luka.

Prelij povrće u teglama sa toplim rastvorom iz šerpe. Pazi da svi komadi povrća budu prekriveni tečnošću. Ako je potrebno, koristi čistu viljušku da poguraš povrće kako bi se rastvor ravnomerno rasporedio.
Očisti ivice tegle od ostataka tečnosti i dobro zatvori poklopce.

Ako želiš da osiguraš da tursija traje duže, možeš je pasterizovati. Stavite zatvorene tegle u veliki lonac sa vodom koja je do visine tegle. Pasterizuj tegle 10-15 minuta u ključaloj vodi, a zatim ih izvadi i ostavi da se ohlade.
Čuvaj tegle na hladnom i tamnom mestu. Tursija je spremna za upotrebu za otprilike 2-4 nedelje, ali će vremenom postati još ukusnija.

Dodatnih pet savjeta:

1. Prilagodi začine: Pored osnovnih začina, možeš dodati i druge začine ili biljke po svom ukusu. Na primer, možeš staviti seme komorača za dodatni ukus, ili malo čili papričica ako voliš začinjenu tursiju.

2. Sprečavanje mehurčića: Kada puniš tegle povrćem, pazi da ne ostaviš velike praznine između komada. Možeš koristiti drvenu kašiku ili specijalnu alatku za vađenje mehurčića kako bi osigurao da tečnost ravnomerno pokrije povrće i da nema vazdušnih džepova koji mogu uzrokovati fermentaciju.

3. Paziti na kvalitet povrća: Koristi samo sveže i čvrsto povrće. Povrće koje je mekano ili oštećeno može uzrokovati bržu fermentaciju i lošije rezultate.

4. Pratiti temperaturu: Ako pasterizuješ tegle, vodi računa o temperaturi i vremenu kuvanja. Previše visoka temperatura može omekšati povrće, dok premalo može uzrokovati nedovoljnu konzervaciju. Drži se preporučenih uputstava za pasterizaciju.

5. Skladištenje i serviranje: Kada tegle staviš na hladno i tamno mesto, proveri ih s vremena na vreme. Ako primetiš bilo kakvu promenu u boji, mirisu ili ukusu, nemoj ih koristiti. Kada otvoriš tegle, koristi čiste kašike i izbegavaj kontakt sa rukama kako bi sprečio kontaminaciju.

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!