Oglasi - Advertisement

Iako noviji uređaji iaju funkciju “no frost” zna se desiti da se led skuplja na okolicama frižidera i zaamrzivača. Nakupljanje leda dovodi do problema a njegov uzrok je najčešće nepravilno korištenje. Led stvara najčešće vlaga koja isparava od hrane koju odlažemo uu zamrzivač. Da bi se spriječili ispravnje hranu koju ostavljate u zamrzivač potrebno je pravilno skladištiti. Najbolje skladipštenje jeste u hermetički zatvorene kutijice koje ne dozvoljavaju ispravanje ali i čuvaju sježinu hrane.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Drugi važan korak je osiguranje dovoljnoj cirkulaciji zraka. Pretrpani uređaji ometaju ravnomernu raspodelu temperature, što može dovesti do stvaranja leda. Organizujte hranu tako da zrak može slobodno cirkulirati. Prazni prostori između namirnica omogućavaju bolju raspodelu hladnog zraka, pomažući u održavanju stabilne temperature i smanjenju leda. Ako vaš uređaj nema „no frost“ funkciju, važno je redovno odleđivanje. Odleđivanje je ključno za sprečavanje debelih slojeva leda. Prvo isključite uređaj iz struje i izvadite svu hranu, ostavljajući vrata otvorena kako bi se led otopio. Postavite ručnike ili posude ispod uređaja kako biste prikupili otopljenu vodu. Redovno odleđivanje ne samo da poboljšava efikasnost uređaja, već takođe smanjuje potrošnju energije, jer uređaji s prekomernim ledom troše više struje.

Nakon odleđivanja, temeljno čišćenje unutrašnjosti je sledeći korak. Koristite blagi deterdžent pomešan s toplom vodom za uklanjanje ostataka hrane, masnoće i nečistoća. Nakon čišćenja, obavezno osušite sve površine kako biste sprečili nakupljanje vlage koja može ponovo izazvati led. Jedan od interesantnih, ali korisnih trikova za odlaganje nakupljanja leda je nanošenje tankog sloja ulja za kuvanje na unutrašnje zidove hladnjaka ili zamrzivača nakon čišćenja. Ovo stvara barijeru koja sprečava kondenzaciju. Ulje ne samo da smanjuje nakupljanje leda, već olakšava i buduće čišćenje.

Održavanje optimalne vlažnosti unutar uređaja je ključno za sprečavanje leda. Voda je glavni uzrok, pa je važno da svi spremnici i vrećice budu dobro zatvoreni. Nikada ne stavljajte vruću hranu direktno u hladnjak ili zamrzivač, jer to može povisiti temperaturu i izazvati kondenzaciju. Uvek je preporučljivo ohladiti hranu na sobnu temperaturu pre stavljanja u uređaj. Još jedan važan faktor je pravilno zatvaranje vrata. Neispravno zatvaranje vrata može značajno doprineti nakupljanju leda. Vrata uvek treba čvrsto zatvoriti kako bi se sprečilo prodiranje toplog zraka. Ako primetite da se vrata ne zatvaraju kako treba, proverite brtve i po potrebi ih zamenite. Takođe, često otvaranje vrata može povećati vlagu unutar uređaja, pa je najbolje ograničiti otvaranje na minimum.

Pridržavajući se ovih jednostavnih, ali efikasnih koraka, ne samo da ćete sprečiti nakupljanje leda, već ćete i produžiti životni vek svog hladnjaka ili zamrzivača. Redovno održavanje, pravilno pakovanje hrane i kontrola vlage ključni su za dugotrajnu efikasnost uređaja.

Na kraju, nakupljanje leda može biti frustrirajući problem, ali uz nekoliko jednostavnih mera možete ga u potpunosti izbeći. Redovno održavanje, pravilno pakovanje hrane, smanjenje vlage i osiguranje dobrog zatvaranja vrata mogu značajno smanjiti ili potpuno sprečiti stvaranje leda. Primenom ovih saveta, osiguraćete da vaš uređaj funkcioniše efikasno, troši manje energije i traje duže.

 

 

PREUZMITE BESPLATNO

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNU KNJIGU sa najnovijim RECEPTIMA. Otkrijte jednostavne korake za pripremu jela koja će oduševiti vašu porodicu i prijatelje. 😎

Preuzmite knjigu sa najboljim receptima jednim klikom!