U svojim analizama koje je sprovodio psiholog Vladeta Jerotić nudi fascinantne uvide u način na koji muškarci percipiraju žene, objašnjavajući kako intenzivan i dugotrajan pogled može imati moć da u ženi upali osjećaj doživotne ljubavi.
Jerotić se oslanja na svoje višegodišnje iskustvo kao psihoterapeut i introspektivna istraživanja kako bi identificirao 7 ključnih kategorija u kojima muškarci gledaju na žene, pružajući nam jedinstvenu perspektivu na ovu temu.
Proučimo ove kategorije kako bismo bolje razumjeli njihove duboke emocionalne i psihološke aspekte.
Prva kategorija uključuje nježan i dugotrajan pogled, koji je najtraženiji i najpoželjni.
Ovakav pogled simbolizira muškarca koji maštovito zamišlja dugotrajan odnos sa ženom, što može dovesti do stvaranja dubokih osjećaja ljubavi, pa čak i ljubavi koja traje cijeli život.
Ovaj pogled često odražava muškarca koji je imao sretno djetinjstvo s majkom koja je voljela i njega i njegovog oca.
Ovaj tip muškarca, kroz svoju nježnost i dugotrajnu pažnju, ima potencijal za stvaranje stabilne i ispunjavajuće veze.
Nasuprot tome, postoje muškarci čija percepcija žene odražava njihovo tužno iskustvo.
Ovi muškarci, čije emocionalno stanje može biti oblikovano gledanjem patnje koju je njihova majka podnosila zbog svog supruga (njihovog oca) ili zbog vlastitih obiteljskih problema, često se nalaze u situaciji gdje će, kada se ožene ženom koja podsjeća na njihovu majku, imati dva moguća scenarija.
Prvi scenarij uključuje mogućnost da postanu poput svog oca, zbog procesa “poistovjećivanja s agresorom”, dok drugi scenarij podrazumijeva da će se truditi ispraviti greške svojih očeva i pružiti svojoj ženi ljubav i podršku kakvu zaslužuje, čak i ako je ona sklona patnji.
Treća kategorija odnosi se na muškarce koji snishodljivo gledaju prema ženama, što može predvidjeti sumornu budućnost za njihov bračni ili izvanbračni život.
Ovo ponašanje često potiče iz djetinjstva, gdje su muškarci svjedočili očevom ponižavajućem ponašanju prema majci.
Patrijarhalne norme i srpske narodne poslovice često su reflektirale ovo omalovažavanje žena, iako recentna istraživanja, kao što su ona provodena od strane etnopsihologa Bojana Jovanovića i proučavanja srpske srednjovjekovne kulture od strane dr. Miodraga Purkovića, sugeriraju da je ovo ponašanje bilo manje dominantno u prošlim vremenima.
Konačno, četvrta kategorija uključuje muškarce koji gledaju žene s namjerom da potvrde svoju dominaciju.
Ovaj pogled često odražava želju za kontrolom i moći u odnosu na žene.
Kroz svoje dugogodišnje iskustvo kao psihoterapeut, Jerotić je primijetio različite oblike ovog “osvajanja” u međusobnim interakcijama između muškaraca i žena, gdje se dominacija često očituje u ponašanju i komunikaciji.
Jerotićeva analiza pruža duboko razumijevanje različitih psiholoških obrazaca u percepciji žena od strane muškaraca.
Njegova istraživanja nude uvide u to kako različiti oblici pogleda mogu utjecati na dinamiku odnosa i emocionalnu povezanost između partnera, omogućujući nam dublje razumijevanje složenosti ljudskih veza.