Iako vam se čini da male bijele tačkice oko očiju mogu biti znak neke promjene nemojte se brinuti potpuno je bezopasno. Te mal ebijele tačke su žepoznate pod nazivom milie a često ih znaju zamjeniti sa prištićima ili aknama ali su milie potpuno druga vrsta kožnih promjena. Milile nastaju kada se keratin zarobi ispod njenog površinskog sloja stavarajući čvrste bijele ciste kojih se nije lako riješiti. Iako naizgled bezopasne, ove tačkice mogu izazvati estetsku nelagodu, posebno kada se pojave na osjetljivim dijelovima lica poput ispod očiju, oko nosa ili na obrazima. Mnogi ljudi griješe pokušavajući ih sami istisnuti, što često dovodi do oštećenja kože, crvenila, infekcija ili stvaranja ožiljaka. Budući da se milie nalaze duboko ispod kože, standardno istiskivanje nije djelotvorno niti bezopasno.

Kako bi ste se na brz i jednostavan način riješili ovih bijeli tački biti će vam potrebni slkedeći sastojci za tretman:
- 2 kašike šećera
- svježi sok od pola limuna
- kašikica hladnog prešanog maslinovog ulja
EVO NA KOJI NAČIN ĆETE SE RIJEŠITI MILILEA:
Ssve sastojke treba dobro promiješati dok se ne dobije blago zrnasta pasta. Prije nanošenja, lice je potrebno očistiti toplom vodom kako bi se otvorile pore i koža pripremila za tretman. Smjesu zatim nanesite na lice i nježno masirajte kružnim pokretima, pazeći da ne pritiskate previše – naročito na područjima gdje su milie najizraženije. Nakon što ste nanijeli i umasirali tretman, ostavite ga da djeluje između 15 i 20 minuta. Tokom tog vremena, limun djeluje kao prirodni eksfolijant zahvaljujući svojim voćnim kiselinama koje pomažu u otklanjanju mrtvih stanica kože. Šećer dodatno podstiče nježno uklanjanje površinskih nečistoća, dok maslinovo ulje pomaže koži da ne izgubi vlagu i dodatno se njeguje.
Kada protekne preporučeno vrijeme, tretman isperite toplom vodom i osušite lice tapkanjem čistim peškirom. Preporučuje se primjenjivati ovu metodu jednom do dva puta tjedno, ali uz oprez – ako primijetite bilo kakvu iritaciju, crvenilo ili nelagodu, prekinite s upotrebom.
Takođe je važno da se ovaj kućni tretman posmatra kao dodatak njezi, a ne kao konačno rješenje. Milie se mogu zadržati na koži i nekoliko mjeseci, a u težim slučajevima zahtijevaju stručno uklanjanje u ordinaciji dermatologa. Dermatološki tretmani obično uključuju sterilno uklanjanje ciste iglom ili laserom, što se provodi u kontroliranim uvjetima kako bi se spriječile infekcije i oštećenja kože.
Iako prirodni lijekovi, poput ovog pilinga od limuna, šećera i maslinovog ulja, mogu pomoći u poboljšanju općeg stanja kože, ne smiju se koristiti kao zamjena za profesionalni savjet. Uvijek je preporučljivo posavjetovati se s dermatologom prije nego što započnete bilo kakav tretman, pogotovo ako imate osjetljivu kožu, postojeće dermatološke dijagnoze ili se milie stalno vraćaju.