POTREBNI SASTOJCI:
– 500 grama goveđeg mesa (but, vrat, plećka) – iseckano na kockice
– 2 glavice crnog luka – sitno iseckane
– 3-4 čena belog luka – sitno iseckana
– 2 crvene paprike – iseckane
– 2 šargarepe – iseckane na kolutove
– 2 krompira – iseckana na kockice (opciono)
– 2 zlice paprike u prahu
– 1 zlica mlevenog kvasca (može biti i mleveni biber)
– 2 zlice paradajz pirea
– 1 litar vode ili goveđeg bujona
– 2 lovorova lista
– 3-4 krompira – oljuštena i iseckana
– 2-3 zlice ulja
– So i biber – po ukusu
– Svež peršun za dekoraciju
POSTUPAK PRIPREME:
Prvo u nekom vecem loncu zagrijte ulje na srednje jakoj vatri. Onda dodajte iseckani crni luk i pržite dok ne postane staklast.
Dodajte iseckano meso i pržite dok ne porumeni sa svih strana.
Dodajte sitno iseckani beli luk i pržite još minut-dva.
Dodajte papriku u prahu i mleveni kvasac (ili biber) i dobro izmešajte.
Dodajte iseckane crvene paprike i šargarepu. Pržite još nekoliko minuta.
Umiješajte paradajz pire i sve dobro sjedinite.
Naspite vodu ili goveđi bujon, dodajte lovorov list, i kuvajte na laganoj vatri dok meso ne omekša, oko 1-1,5 sat. Ako koristite krompir, dodajte ga 30 minuta pre nego što se gulaš završi kuvanje.
Proverite začine i po potrebi dodajte još soli i bibera.
Kuvajte dok povrće ne omekša i gulaš ne postane gust i aromatičan.
Poslužite gulaš topao, posut svežim peršunom po želji. Može se poslužiti sa hlebom, pire krompirom ili rižom.
Dodatnih sedam savjeta:
1. Kvalitet mesa: Koristite kvalitetno meso sa malo masnoće, jer će to poboljšati ukus i teksturu gulaša. Meso sa malo masti pruža bogatiji i sočniji rezultat.
2. Povećajte dubinu ukusa: Dodajte malo crnog vina ili piva u gulaš za dodatni sloj ukusa. Alkohol se tokom kuvanja isparava, ali će ostaviti bogatiji ukus u jelu.
3. Karamelizujte luk: Pržite crni luk polako na niskoj temperaturi dok ne postane zlatno smeđi. Ovo će dodati slatkoću i dubinu ukusa vašem gulašu.
4. Koristite sveže začine: Ako imate sveže začine poput timijana, ružmarina ili majčine dušice, dodajte ih tokom kuvanja za dodatni sloj arome. Suvi začini su takođe dobri, ali sveži će dati bogatiji ukus.
5. Dodajte malo kiselog elementa: Približno 1-2 kašike vinskog ili jabukovog sirćeta na kraju kuvanja mogu pomoći da se uravnoteže ukusi i poboljša ukus gulaša. Dodajte malo na kraju kuvanja i probajte da vidite kako to utiče na ukus.
6. Neka gulaš odstoji: Ako imate vremena, neka gulaš odstoji nekoliko sati ili čak preko noći pre nego što ga servirate. Ovo omogućava da se svi ukusi lepo povežu i da se jelo dodatno obogati.
7. Prilagodite gustinu: Ako želite da vaš gulaš bude gušći, možete dodati malo brašna ili kukuruznog škroba pomešanog sa vodom na kraju kuvanja. Ako je previše gust, dodajte malo više tečnosti (vode ili bujona) dok ne postignete željenu konzistenciju.
Ovi saveti mogu pomoći da vaš gulaš bude još ukusniji i bogatiji. Nadam se da će vam pomoći da pripremite izvrstan obrok!