POTREBNI SASTOJCI:

– 500 grama brašna
– 1 kvasac (svež ili suvi, oko 7 g)
– 1 zličica šećera
– 1 zličica soli
– 200 mililitara mlakog mleka
– 2 jaja
– 50 mililitara ulja (plus dodatno za prženje)
– 1 zličica praška za pecivo (opciono, za mekše mekike)

POSTUPAK PRIPREME:

Ukoliko koristite svjež kvasac, rastvorite ga u 100 mililitara mlakog mleka sa kašičicom šećera i ostavite da se aktivira 10-15 minuta. Ako koristite suvi kvasac, jednostavno ga pomešajte sa brašnom.

Onda u nekoj vecoj posudi pomešajte brašno, prašak za pecivo (ako koristite), i so. Napravite udubljenje u sredini i dodajte aktivirani kvasac (ili suvi kvasac), preostalo mleko, jaja i ulje.

Mijesite testo dok ne postane glatko i elastično, oko 10 minuta. Ako je potrebno, dodajte još malo brašna ili mleka, kako bi testo bilo mekano, ali ne lepljivo.

Pokrijte posudu sa testom čistom kuhinjskom krpom i ostavite na toplom mestu da se testo udvostruči, oko 1 sat.

Nakon što se testo udvostručilo, izvadite ga na blago pobrašnjenu površinu i razvaljajte ga na debljinu od oko 1 cm. Isecite testo na krugove ili kvadrate, po vašoj želji.

U dubokom tiganju zagrijte ulje. Kada je ulje dobro zagrejano, pažljivo stavljajte mekike u ulje. Pržite ih sa obe strane dok ne postanu zlatno smeđe i hrskave. Stavite ih na papirne ubruse da se ocede od viška ulja.

Mekike su najbolje dok su još tople, a možete ih poslužiti sa šećerom u prahu, medom, džemom ili samo uz jogurt.

Uživajte u svojim mekikama! Ako imate još nekih pitanja ili trebate dodatne savete, slobodno pitajte.

Dodatnih sedam savjeta: 

1. Temperatura sastojaka: Koristite mlako mleko i sveže kvasce, jer previše vruće ili hladne tečnosti može uticati na aktivaciju kvasca i rast testa.

2. Savet za dizanje testa: Ako želite da ubrzate proces dizanja, možete staviti posudu s testom u rernu zagrijanu na vrlo nisku temperaturu (oko 30 stupnjeva) i ostaviti je tu dok se testo ne udvostruči. Takođe, stavite posudu s testom u toplu prostoriju i pokrijte je pokrivačem.

3. Veličina mekika: Različite veličine mekika mogu imati različite vremena prženja. Manje mekike će se brže ispržiti, dok veće možda treba duže vremena. Pokušajte sa različitim veličinama kako biste pronašli ono što vam najviše odgovara.

4. Testiranje temperature ulja: Pre nego što počnete pržiti, proverite temperaturu ulja tako što ćete staviti malu kap testa u ulje. Ako kap odmah počne da se uzdiže i zapečati, ulje je dovoljno zagrejano.

5. Ne pretrpavajte tiganj: Da biste osigurali ravnomerno prženje, ne pretrpavajte tiganj. Pržite nekoliko mekika odjednom i ostavite dovoljno prostora između njih.

6. Odvajanje mekika: Nakon prženja, stavite mekike na papirne ubruse da se upije višak ulja. Ako ne možete da ih konzumirate odmah, stavite ih u vruću pećnicu na nisku temperaturu da ostanu tople i hrskave.

7. Variacije u testu: Možete eksperimentisati s različitim dodacima u testo, poput sitno seckanog belog luka, svežeg peršuna ili sira, za dodatni ukus. Dodajte ove sastojke u testo pre nego što ga mesite.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here